avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate flooderonline

Activitate flooderonline

Discuție Act aditional
Este legal sa primesc pe adresa de mail " actul aditional de restructurare" incheiat intre mine si banca, fara sa il solicit verbal sau scris?
Procentul pentru fiecare il stabileste ori banca ori angajatorul, depinde unde s-au pus popririle. Nu aveti dumneavoastra treaba cum se distribuie suma.
Lucrez in MAI si salariul meu este compus din salariul net(salariu de baza+sporuri) + norma de hrana care este un drept special neimpozabil. Se pot atinge de acest drept special?

Ceea ce vrea sa imi opreasca banca nu este o executare silita.

Unde ma pot adresa ca sa ii trag la raspundere?
Am 2 executari pe salariu una pusa de angajator si una pusa pe conturile bancare. Ideea este ca de aproape 3 luni nu am mai platit la un credit si un card de cumparaturi nimic. Acum 2 zile am fost sunat de o duduie care mi-a zis ca luna aceasta nu voi mai lua niciun ban pt ca mi se vor opri toti pana la ultimul leu sa acopar datoria(nu voi mai ramane cu niciun ban pana la celalalt salariu). Au dreptul de a oprii tot? Eu nu mai am dreptul la viata? Nu am alte venituri in afara de salariu.
Răspuns la discuția Poprire legala sau nu?
Contestatia la poprire unde o pot face? La instanta care a dat incuviintarea de executare silita?
Răspuns la discuția Poprire legala sau nu?
Salariul meu net este de 1050 ron plus norma de hrana care este neimpozabila si presupun ca nepopribila in valoare, aproximativ, de 700 ron.
Prima poprire este pusa de angajator si este de 350 ron(presupun ca 1/3 din salariu). Cea de-a 2.a poprire este pusa direct pe conturi care este in valoare de 500 ron.
Popririle mele totale insumeaza 350 ron + 500 ron = 850 ron
De ce ar depasi a doua poprire ceea ce a fost poprit de angajator?

Va rog ajutati-ma
Răspuns la discuția Poprire legala sau nu?
Poprirea maxima pe salariu ar trebui sa fie de 500 de lei cred. Angajatorul mi-a pus o poprire de 350 ron ceea ce eu presupun ca este 1/3 din salariu. A doua poprire nu a mai venit la angajator ci direct pe conturile bancare oprindu-mi o alta suma de 500 ron asta insemnand pentru executor procentul de 1/3.
Mentionez ca sunt 2 popriri distincte la 2 contracte facute de 2 executori
Ce trebuie sa trimit la executor sa mi se ridice poprirea ca dupa parerea mea este ilegala.
Si o alta intrebare ar fi : ce acte trebuie sa primesc de la executor alaturi de comunicare si acestea trebuie sa fie originale sau copii xerox, stampilele, semnaturile si conform cu originalul sunt xeroxate nu originale.
Răspuns la discuția Poprire legala sau nu?
Poprirea pusa pe contul bancar depaseste poprirea de 350 de lei pusa de angajator...Eu ce ar trebui sa fac in aceasta situatie pentru a ridica acea poprire?
Mi s-a trimis de catre un Executor judecatoresc : o comunicare in original (semnatura si stampila originale), o adresa in copie xerox (semnatura si stampila tot copii), un proces vervbal copie xerox (semnatura, stampila si conform cu originalul+semnatura tot copii iar semnaturile nu seamana) si contractul meu cu BRD....Acestea sunt toate documentele primite. Incuvintarea exte data de Judecatoria Alexandria, nu de Judecatoria din localitatea de domiciliu. Eu lucrez in alta localitate dar nu am Viza de flotant.

Ideea e ca eu am o poprire pe salariu pusa de angajator in urma altei executari si astia mi-au pus poprire pe conturi din care imi iau 1/3 din tot ce intra pe card acela fiind doar salariu.

Salariul meu este format din 2 parti : salariul brut si norma de hrana, aceasta din urma fiind nesupuse impozitului si implicit presupun ca nesupusa si executarii.

Ce ramane de facut?