avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate rodicapricop

Activitate rodicapricop

Buna ziua.
Intrebarea mea este legata de pensia alimentara pe care copilul meu (o fetita) o primeste de la tata. Divortul s-a pronuntat la cateva luni de la nasterea copilului.
Fetita are 10 ani.
Conform unei hotarari judecatoresti, custodia a fost incredintata mamei cu drept de vizita al tatalui.
Tatal a vazut fetita de 2 ori in urma cu 6 ani si jumatate.
De atunci nu a dat nici telefon si nici n-a solicitat sa o vada.
Eu locuiesc in Brasov, iar tatal, recasatorit, locuieste in Alba Iulia.
In urma cu 2 zile a solicitat o vizita si a solicitat sa se ocupe mai des de fetita.
Tinand cont de noile modificari in codul familiei si banuind ca scopul este doar de a diminua pensia alimentara pe care fetita o primeste in prezent, as dori sa stiu ce sanse are tatal de a modifica regulile stabilite initial prin hotarare judecatoreasca si la ce complicatii ma pot astepta.

Va multumesc
Am un copil minor (12 ani) dintr-o casatorie anterioara.
Doresc sa fac o excursie de 6 zile in Italia, pe cont propriu, impreuna cu familia, deci inclusiv copilul minor.
Conform hotararii judecatoresti, copilul este lasat in custodia mea,
tatal avand drept de vizitare de 2 ori pe luna. (drept de care nu s-a folosit de ceva ani).
Ce acte imi trebuie?
Este suficient pasaportul copilului?
Este nevoie de fiecare data de acceptul tatalui?
Este nevoie de un act notarial? In ce forma? pe ce perioada valabil?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Rodica Pricop

Va multumesc! Voi astepta termenul.
Am facut un antecontract de vanzare cumparare apartament eu fiind vanzatorul.
Urmeaza sa se definitiveze pe 5 martie.
Intre timp sotia cumparatoare s-a imbolnavit si ambii soti sunt plecati in strainatate pentru o operatie dificila.
Nu vor putea fi prezenti pe 5 martie pentru definitivarea vanzarii.
Banuiesc ca nu vor mai avea suma necesara cumpararii dat fiind
cheltuielile nou aparute.
Cum pot sa anulez acest antecontract in lipsa amandurora sau mai mult ca sigur al unuia fara sa mai am alte probleme.
Eu doresc sa vand apartamentul fara tergiversari.
Detalii:
- le-am permis sa se mute in apartament pana la definitivarea contractului, deci ceva lucruri acolo;
- antecontractul prevede ca in caz de neprezentare pot sa-i dau afara prin executor;
- Antecontractul prevede conditii in caz de razgandire pentru ambele parti; eu nu ma razgandesc, dar nici nu pot astepta la nesfarsit cu atat mai mult cu cat nu pare a fi ceva temporar.

Ar fi bine sa astept data de 5 martie, sau pot face alceva.
Nu am cum sa-i contactez.

Multumesc pentru un eventual raspuns
Rodica Pricop