avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Excursie in afara tarii cu un copil minor in custodia ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Excursie in afara tarii cu un copil minor in custodia mamei

Am un copil minor (12 ani) dintr-o casatorie anterioara.
Doresc sa fac o excursie de 6 zile in Italia, pe cont propriu, impreuna cu familia, deci inclusiv copilul minor.
Conform hotararii judecatoresti, copilul este lasat in custodia mea,
tatal avand drept de vizitare de 2 ori pe luna. (drept de care nu s-a folosit de ceva ani).
Ce acte imi trebuie?
Este suficient pasaportul copilului?
Este nevoie de fiecare data de acceptul tatalui?
Este nevoie de un act notarial? In ce forma? pe ce perioada valabil?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Rodica Pricop

Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:26, 5 Iunie 2013
Puteti parasi teritoriul Romaniei fara acordul tatalui daca minorul v-a fost incredintat dvs prin hotarare judecatoreasca irevocabila. Va trebui sa prezentati aceasta hotarare, alaturi de pasaport si certif de nastere al minorului.
aveti nevoie de pasaportul copilului si pentru siguranta, o procura notariala prin care se arata ca tata este de acord cu aceasta deplasare
Nu exista ''pentru siguranta'', politistii de frontiera nu cer declaratie acord daca sentinta de divort este cum a scris gerberga - irevocabila, iar in ea scrie ca are copilul incredintat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoaterea minorului din tara fara acordul tatalui Simonaaurelia Simonaaurelia Fratele meu este divortat si are o fetita de 5 ani. Mama a obtinut custodia copilului, el plateste pensie alimentara , fetita o putea lua cand isi dorea ( nu ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara broasca maria broasca maria ce acte imi trebuie sa pot trimite baiatul in vizita la tatal sau in italia cu o terta persoana? Baiatul are pasaport pt ca a fost si vara trecuta acolo dar ... (vezi toată discuția)
Procura-necesara sau nu pentru a pleca in strainatate cu fiica  NUFAR NUFAR Am o fiica de 7 ani rezultata in afara casatoriei. Relatia a fost pasagera.Tatal biologic a fost obligat de instanta la plata unei pensii alimentare, iar ... (vezi toată discuția)