Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Excursie in afara tarii cu un copil minor in custodia ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Excursie in afara tarii cu un copil minor in custodia mamei

Am un copil minor (12 ani) dintr-o casatorie anterioara.
Doresc sa fac o excursie de 6 zile in Italia, pe cont propriu, impreuna cu familia, deci inclusiv copilul minor.
Conform hotararii judecatoresti, copilul este lasat in custodia mea,
tatal avand drept de vizitare de 2 ori pe luna. (drept de care nu s-a folosit de ceva ani).
Ce acte imi trebuie?
Este suficient pasaportul copilului?
Este nevoie de fiecare data de acceptul tatalui?
Este nevoie de un act notarial? In ce forma? pe ce perioada valabil?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Rodica Pricop

Puteti parasi teritoriul Romaniei fara acordul tatalui daca minorul v-a fost incredintat dvs prin hotarare judecatoreasca irevocabila. Va trebui sa prezentati aceasta hotarare, alaturi de pasaport si certif de nastere al minorului.
aveti nevoie de pasaportul copilului si pentru siguranta, o procura notariala prin care se arata ca tata este de acord cu aceasta deplasare
Nu exista ''pentru siguranta'', politistii de frontiera nu cer declaratie acord daca sentinta de divort este cum a scris gerberga - irevocabila, iar in ea scrie ca are copilul incredintat.