avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura-necesara sau nu pentru a pleca in strainatate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura-necesara sau nu pentru a pleca in strainatate cu fiica

Am o fiica de 7 ani rezultata in afara casatoriei. Relatia a fost pasagera.Tatal biologic a fost obligat de instanta la plata unei pensii alimentare, iar minora a primit numele tatalui.Acesta nu a solicitat pana in prezent drept de vizita.
Pentru a pleca in excursie in strainatate impreuna cu fiica mea am nevoie de procura din partea tatalui sau nu?
Va multumesc pentru eventualul raspuns!
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
NUFAR, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters81331 , utilizator 08:39, 17 August 2009
DA! Aveti nevoie de procura notariala prin care sotul va imputerniceste sa plecati in vacanta impreuna cu copilul minor!
La vama va trebuie pasaportul minorului si procura in original !Bineinteles , si pasaportul dvs!
B-)
Am precizat ca minora este rezultata in afara casatoriei si nici nu am locuit impreuna cu tatal acesteia.
Ultima modificare: Duminică, 16 August 2009
NUFAR, utilizator
Cred ca cel mai bine va edificati dvs !
[ link extern ]
:)
NUFAR a scris:

Am precizat ca minora este rezultata in afara casatoriei si nici nu am locuit impreuna cu tatal acesteia.


nu este relevant. din descrierea dvs reiese ca a fost un proces de paternitate . ar fi fost mai simplu fara el.
acum va trebuie procura
Da,altfel minora nu va putea parasi tara cu dvs.

Alte discuții în legătură

Plecarea din romania inapoi in italia cu un copil in varsta de 1 an si 10 luni:proceduri...detalii ??? mihaela0620 mihaela0620 Buna ziua si felicitari pt.acest site.Sa trec la subiect.Acum sunt in Italia cu viitorul sot si cu fetita in varsta de 1 an si 10 luni si trebuie sa venim in ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de pasaport pentru fetita mea de 4 ani Oana Bogdan Oana Bogdan Situatia mea este: am o fetita de 4 ani impreuna cu prietenul meu. Actualmente locuim in Italia unde suntem rezidenti. Prietenul meu este ditr-o tara nemembra ... (vezi toată discuția)
Pasaport minor sub14ani liliana81 liliana81 Buna ziua! Am si eu o problema si as dori un sfat din partea d-voastra. Am fost casatorita 7ani,dupa care am divortat,in urma casatoriei a rezultat o fetita in ... (vezi toată discuția)