Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura-necesara sau nu pentru a pleca in strainatate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura-necesara sau nu pentru a pleca in strainatate cu fiica

Am o fiica de 7 ani rezultata in afara casatoriei. Relatia a fost pasagera.Tatal biologic a fost obligat de instanta la plata unei pensii alimentare, iar minora a primit numele tatalui.Acesta nu a solicitat pana in prezent drept de vizita.
Pentru a pleca in excursie in strainatate impreuna cu fiica mea am nevoie de procura din partea tatalui sau nu?
Va multumesc pentru eventualul raspuns!
NUFAR, utilizator
DA! Aveti nevoie de procura notariala prin care sotul va imputerniceste sa plecati in vacanta impreuna cu copilul minor!
La vama va trebuie pasaportul minorului si procura in original !Bineinteles , si pasaportul dvs!
B-)
Am precizat ca minora este rezultata in afara casatoriei si nici nu am locuit impreuna cu tatal acesteia.
NUFAR, utilizator
Cred ca cel mai bine va edificati dvs !
[ link extern ]
:)
NUFAR a scris:

Am precizat ca minora este rezultata in afara casatoriei si nici nu am locuit impreuna cu tatal acesteia.

nu este relevant. din descrierea dvs reiese ca a fost un proces de paternitate . ar fi fost mai simplu fara el.
acum va trebuie procura
Da,altfel minora nu va putea parasi tara cu dvs.