avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate Nicola1977

Activitate Nicola1977

Poate sa-mi raspunda si mie cineva la problema mea va rog?!
Copilul meu este bolnav de diabet si insuficianta renala cronica de cca 4 ani. Fiind copil a facut dializa pana acum la spitalul Marie S. Curie in Bucuresti. In noiembrie 2016 a devenit adult. Cand am vrut sa-l transfer la un centru de dializa pentru adulti din Braila mi s-a spus ca atata timp cat este inca elev este obligat sa faca in continuare dializa la spitalul mai sus mentionat din Bucuresti refuzandu-i-se astfel transferul.Conform carei legi este obligat copilul meu sa mearga in continuare la Bucuresti?(Mentionez ca acum din cauza vremii este obligat sa stea in spital la Bucuresti cine stie pentru ce perioda ca sa poata face dializa) Din cate am vazut pe internet un pacient dializat are dreptul sa-si aleaga singur furnizorul de servicii de dializa mai ales acum dupa ce a devenit adult.
De ce atunci cand este vorba sa isi cumpere anumite medicamente este tratat ca un adult...doar medicamente compensate...nu mai are dreptul la medicamente gratuite pentru ca este adult? De ce comisia pentru persoane cu dezabilitati Braila mi-a cerut referate de le medici pentru adulti atunci cand a trebuit sa-i fac dosarul de handicap,dar copilul meu este obligat in continuare sa mearga la un spital pentru copii din Bucuresti ca sa faca dializa?
Unde trebuie sa merg si la cine pot apela ca sa poate copilul meu sa fie transferat aproape de casa cu dializa?
Răspuns la discuția Mandat de perchezitie domiciliara
In primul rand nu ma simt cu nici o musca pe caciula. Mentionez ca am 38 de ani si nu am patit in viata mea asa ceva. Nici acum nu mi-am revenit deplin din soc.Atat calculatoarele cat si hard discurile le am de foarte multi ani si nu sunt cumparate de la boutique-ul din colt.
Am un copil foarte bolnav cu care in ultimele trei luni am stat numai prin spitale. Nu am fost in viata mea in Alba Iulia si nu am nici rude nici prieteni in acea parte a tarii. Cel mai probabil poate fi o utilizare neautorizata de la un alt calculator. Sincer nu ma pricep foarte mult la acest gen de lucru. Cat despre citirea mandatului de perchezitie va citez...." doamna nu atingeti foaia va rog". Nu am fost retinuta de politie,am dat doar o simpla declaratie la politie si mi s-a spus sa astept o citatie acasa....pentru ce ? ce am facut? Habar nu am!
Răspuns la discuția Mandat de perchezitie domiciliara
Calculatoarele sunt cumparate din magazin....Altex,Flanco,etc iar hardurile ridicate au fost cumparate cu acte in regula de la magazine de specialitate de aici din Braila. Si eu si sotul meu suntem oameni seriosi,singurele lucruri la care ne uitam pe net sunt stiri,emisiuni de stiinta si de ce nu si un film bun.Mentionez ca nu avem TV si orice informatie avem nevoie cautam pe net. Copiii mei cauta doar lucruri exclusiv legate de scoala. Deci nu ma simt vinovata cu nimic si practic nu stiu ce am facut.
Răspuns la discuția Mandat de perchezitie domiciliara
Intrebarea mea este: voi mai recupera aceste bunuri? Imi va explica si mie cineva despre ce este vorba? Mentionez ca sunt singura salariata din familie si am trei copii. Unul dintre ei este grav bolnav,are isuficienta renala cronica si merg cu el la dializa la Bucuresti de trei ori pe saptamana.Nu am fost in viata mea in Alba Iulia si nici concubinul meu. Si din motivele mentionate mai sus nici nu voi avea posibilitatea de a ma deplasa in Alba Iuilia. Ce pot face ca sa aflu despre ce este vorba?
Răspuns la discuția Mandat de perchezitie domiciliara
Pai nu mi-au explicat nimic,nu mi-au spus daca sunt acuzata de ceva,absolut nimic. Tot ceea ce stiu este ca sotul(concubinul) meu a vandut anul trecut in octombrie prin intermediul internetului o piesa de calculator,un procesot mi se pare,piesa fiind trimisa prin posta iar contravaloarea ei fiind depusa de cumparator in contul meu. Asta este tot....ce legatura are asta cu ridicarea hard discurilor de la calculatoarele mele? Nu am primit acasa nimic pana acum....nici o citatie,somatie sau altceva.
Buna ziua! Apelez la acest forum deoarece nu stiu unde in alta parte sa cer ajutor.Iata despre ce este vorba:
Ieri dimineata in jurul orei sase m-am trezit cu doi inspectori de la politie care mi-au fluturat in fata niste legitimatii pe care buimaca fiind nici nu an reusit sa le citesc apoi mi-au falfait prin fata un mandat de perchezitie emis de Judecatoria Alba Iulia , eu locuind si avand domiciliul in Braila, au dat buzna in casa si mi-au confiscat hard discurile de la calculatoare fara a mi se explica practic de ce , daca sunt acuzata de ceva etc. Tot ce mi-au spus este ca astea au fost dispozitiile si ei asta fac.As dori sa stiu daca aceasta perchezitie a fost facuta conform legii?