avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Activitate raluca191

Activitate raluca191

Răspuns la discuția cerere salariu mediu pe unitate
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția cerere salariu mediu pe unitate
Pai atunci cum trebuie sa ma exprim, efectiv in cerere, la unitatea unde lucrez trebuie sa le dau si putin mura'n gura, baza legala, altfel risc sa nu imi aprobe cererea.
Deasemenea ma intereseaza si cererea de suspendare a contractului de munca, pt. indemnizatie.
Răspuns la discuția cerere salariu mediu pe unitate
Nu m-am exprimat bine, ma refeream daca cererea trebuie sa contina si extras din contractul colectiv de munca unic la nivel national 2011-2014, respectiv art.51 lit. c
Am si eu o rugaminte, daca imi puteti spune ce trebuie sa contina o cerere pentru salariu mediu pe unitate.
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI.
tudorvaleriu a scris:


3. - Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an dvs. reluati activitatea cand sotul intra ultima luna in CCC si, in acest caz, veti beneficia de stimulentul de insertie incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an, pana cand acesta va implini 2 ani.
- Numai dvs., care ati intrat prima in CCC, puteti beneficia de stimulentul de insertie.




copilul se va naste pe 1 martie 2013, deci eu trebuie sa ma intorc la munca in februarie si sa dovedesc ca realizez venituri pe aceasta luna, adica la 11 luni de la nasterea copilului, cand sotul este in concediu de 1 luna, cat de repede trebuie facuta cererea pt. stimulent ? Nu stiu daca o sa mi-se dea o dovada de la salarii ca am realizat venituri pe februarie, inainte de sf. lunii, daca pontajele se fac luna urmatoare pe 5 ( 5 martie adica ),
Va multumesc mult pt. raspuns si scuze ca eu sunt mai tuta :"> am facut socoteala mi-ar iesi in jur de 1700 lei indemnizatia.
Daca aleg 2 ani sa stau acasa, voi primi 1 an 1700lei si 1 an 1200 lei, sau primesc toata perioada de 2 ani 1200 lei ? aici nu intelegeam eu.
Am si eu cateva intrebari :
1. cum se socoteste CCC ? Veniturile impozabile incluzand bonurile de masa pe ultimile 12 luni adunate, adica la salariul net adun 180 lei bonurile ?
apoi impart la 12 (luni) = media de venit, aceasta se inmultesc cu 85% rezultand indemnizatia ? Se mai sacde si altceva ?
2. acestea sunt valabile pt. cele care aleg 1 an, dar daca aleg sa stau acasa 2 ani cum socotesc ca sa stiu cat voi lua ? Suma rezultata se da pe ambii ani sau in primul an, cum am socotit mai sus si al doilea mai putin.......
3. daca aleg sa stau acasa 1 an, la 11 luni trebuie sa ma intorc la munca si sa stea in CCC tatal 1 luna, cand trebuie sa ma intorc la munca astfel incat sa beneficiez de suplimentul de insertie ?
Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri, nu stiu daca tine de d-vostra. Sunt insarcinata si mi-am socotit cat salariu trebuia sa iau in perioada cat am fost in CM si cat in pre si post natal dar nu imi da de nici o culoare cat am luat in mana, poate ma ajutati sa inteleg. Deci : salariile mele brute pe 6luni :
-aprilie- 2512 lei ,zile lucratoare- 20 din care 10 CO
-mai – 2635lei, zile lucratoare - 22
-iunie- 2783lei, zile lucratoare - 20 din care 6 CO
-iulie -2928lei, zile lucratoare - 22
-august – 2928lei, zile lucratoare -22
-sept.- 2725lei, zile lucratoare -20 din care 6 CO
Din ce am socotit eu:Media Zilnica : 19209 :126 = 152,45
Indemnizatia zilnica : 152,45 inmultit cu procentul de plata, respectiv 75% sau 85%
Indemnizatia bruta totala : indem. zilnica inmultit cu nr. de zile lucrat. din luna cu CM
Eu am intrat in CM pe 9 octombrie pana pe 13 decembrie = 66 zile de CM
Din IBT stiu ca se scade CAS 10,5% somaj 0,5% sanatate 5,5% ded. totale (acestea difera de la o luna la alta ) = venit impozabil, din care se mai scade impozitul 16%
Intrebare 1. ce sunt ded. totale si cum se socotesc, ca la mine sunt in crestere de la o luna la alta.
Intrebare 2. la conc. pre si post natal se scade 10,5% CAS (78 lei) si impozitul pe venit .In ianuarie ( prenatal) am luat 2127 lei. Mie nu imi iese cum mi-au socotit pe fluturas, adica mi-se pare ca am primit mai putin.