avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate denisa90

Activitate denisa90

Deci in acest caz "toate femeile sunt curve" este vorba de lezarea demnitatii cuiva, sau despre o convingere, fiind vorba in speta de toate femeile, nu de una singura!

desi daca i se zice uneia in mod express se poate sub intelege ca defapt mesajul este adresa ei.

cunoasteti spete pe asemenea probleme?
Răspuns la discuția Toate femeile sunt .....

daca sunt familista si cineva imi propune sex pe yahoo messenger imi lezeaza sau nu demnitatea?
Răspuns la discuția Toate femeile sunt .....
bine, dar daca un magar vine si zice "vreau sa te f..." de unde stiu eu ca e imi lezeaza imaginea sau ca e dreptul lui sa duca ce viata vrea ?
Răspuns la discuția Toate femeile sunt .....
Atat in privat cat si in public. A folosit "toate femeile sunt ... " etc
Bine, dar am ceva sanse pe civil ? Ca am vaziut ca Becali l-a facut pe unul homosexual si a inventat ca era cu doi in pat iar instanta i-a dat castig de cauza pe motiv ca ala nu e cunoscut ca si familist.....

Ca sa primes daune ranirea demnitatii/onoroare sau atingerea imaginii trebuie sa fie ceva "Grav"? Adica se ia in considerare ca si pe penal, sa fie grav, sau si atingerea minima conteaza?
Expresia "toate femeile sunt .... " folosita in privat, fata de o anumita persoana sau folosita in public ...

Este calomnie/insulta, ranirea demnitatii, sau se considera un drept de "liberate de opinie?"
Un coleg de facultate mi-a zis de fata cu colegii ca "Vreau sa te fxxx pana cand iti sar masele din gura". Pot sa-l actionz in instanta? As avea ceva sansa?

Apreciez ca mi-a ranit grav demnitatea persoanala!
Ma ajuta ceva daca inca sunt virgina? Si si penticonstala!

Daca daca nu imi vine nimeni de martori, insa mi-a scris aceeasi chestie pe Yahoo Messenger?