avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate MirelaAnykha

Activitate MirelaAnykha

Ma duc asa pur si simplu? Imi trebuie documente anume cu mine?
Buna ziua. Detin un ONG si sotul meu a depus declaratia 230 de directionare 2% din venitul pe 2017 catre ONG-ul pe care il detin. Pana in acest moment banii cu au fost virati.
Din anii trecuti, cand am vorbit cu alti fondatori de ONG care strangeau formulare 230, am aflat ca nu le intrau banii, desi aveau copia (poza) formularului completat si depus.
Ce se intampla si de ce se intampla asta?
Si, mai ales, ce pot face pentru a lua urma banilor (sa fac o sesizare).
Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc pentru clarificare.
Discuție Succesiune
Va rog cu un sfat pentru urmatoarea situatie:
Tatal meu a murit in noiembrie 2012, iar mostenitori sunt sotia (mama mea) si fiica (eu, majora). Proprietatile ramase sunt: un apartament (pe actul de proprietate sunt trecuti ambii soti, tatal si mama mea), un garaj si o masina. Cum trebuie mai bine procedat pentru dezbaterea mostenirii: sa renunt la dreptul meu de mostenire in favoarea mamei sau sa divizam mostenirea intre noi doua? Mi s-a comunicat ca daca optez pentru cedarea dreptului de proprietate in favoarea mamei, vor trebui chemati la dezbatere toti fratii tatei (nu stiu motivul, poate imi explicati dvs.). Pentru apartament, daca mama este deja proprietara pe 1/2, va trebui sa mai plateasca taxele succesorale pentru partea ei de "mostenire"? Iar pentru garaj si masina (tatal decedat este singurul proprietar), cum se procedeaza? Daca vrem sa vindem imediat casa si garajul, aceasta inseamna ca va trebui sa platim cei 3% impozit? Vom plati 3% impozit aplicat la 50% sau 100% pe apartament si 100% pe garaj? De mentionat ca mama mea detine grad de handicap si este scutita de la plata impozitului pentru 1/2 din apartament.
Va multumesc.