avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate lucit

Activitate lucit

Buna ziua,

Intre timp am castigat procesul cu Primarul/Consiliul local.
Ei au facut recurs la Curtea de apel.
Am castigat si recursul.
Asta s-a intamplat prin octombrie 2014.
De atunci nu am mai primit nici o veste de la comisia locala.
Ce trebuie sa fac?
Buna ziua,
Intre timp am castigat procesul precum si recursul cu primarul/consiliul local
Ce trebuie sa fac mai departe ?
Nu ar trebui comisia locala sa inainteze dosarul mai departe in urma hotararii judecatoresti ?
A trecut deja vreo 2 luni de la recurs.
Donatia se face doar catre copii sau si catre sotiile acestora? Ce drepturi capata ele? In ce conditii bunurile obtinute prin donatie pot fi vandute ulterior?
Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie:
Parintii traiesc. Ei au o casa cumparata impreuna in care locuiesc, iar tatal are alte 2 case si terenuri la tara, obtinute prin mostenire.
Impreuna au doi copii, ambii casatoriti.
Toti au cazut de acord ca dupa decesul parintilor casa in care locuiesc sa revină unui copil, celelalte doua case ale tatălui sa revină celuilalt copil, iar terenurile sa fie impartire.
Ce modalitate exista petru a imparti averea astfel încât, dupa decesul unuia sau ambilor părinții copiii sa nu poata ataca in instanta modul de impartire, cu care acum sunt de acord. Se poate face un testament pe care ambii copiii sa-l semneze ? Dar se poate face un testament comun de catre ambii parinti pentru toate bunurile mentionate ?
Va multumesc pentru precizari.
Imobilul nu mai exista, a fost daramat.
Terenul aferent banuiesc ca a fost vandut de catre stat celor care si-au consruit case in zona, cred ca o parte din teren se afla si sub casele actualilor proprietari.
am urmatoarede documente:
1.contractul de vanzare cumparare al imobilului pe numele matusei mele (necasatorita, fara copii)
2.un certificat de la notariatul de stat emis prin 1967, prin care se previzeaza ca proprietar e Statul Roman dar ca fostul proprietar matusa mea, a fost expropriat prin decretul nr .../1963
3.certificat de calitate de mostenitor (tatal meu unic mostenitor)
4.declaratie doi martori
5.de la cartea funciara am obtinut:
a) adresa de la Consiliul Local prin care se cere exproprierea
b) planul de situatie aferent
c) adresa de na Notariatul de stat prin care se intabuleaza dreptul de proprietate pe statul roman
d) evaluarea imobilului si a terenului la valoarea de 9063 lei (06.06.1963)
e) dispozitie de plata pentru suma de 727 lei

Mai trebuie ai alte acte?

Va multumesc anticipat.
@DecaLex

Raspunsul publicat pe forum este complet ?
Mi se pare ca ati mai dorit sa spuneti ceva ?!?

Buna ziua,

Tatal meu a depus cerere de despagubire la Legea 10/2001 pentru un teren + casa. Casa nu mai exista, a fost demolata de pe vremea comunistilor iar terenul banuiesc ca a fost vandut de catre stat catre mai multe persoane care l-au impartit, unii au facut gradina, altii au cale de access catre casele construite.
Cererea a fost depusa in termen, si au fost depuse acte doveditoare, dar nu toate copiile au fost legalizate.
Acum am primit dispozitia primarului de respingere a cererii, deoarece nu au fost depuse acte originale sau copii legalizate.
In dispozitie se precizeaza ca aceasta poate fi atacata la tribunal in termen de 30 de zile.
Cum trebuie procedat ? Ce hartie trebuie sa depun la Tribunal ?