avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate rodiana

Activitate rodiana

Răspuns la discuția Beneficiari decret lege 118/1990
Buna ziua

As dori va rog sa mai adaug o intrebare la cele formulate deja: Daca tata beneficiaza de drepturi financiare conform decretului 118/1990 ca urmas al mamei mele va trbuie sa renunte la pansia pe care o are deja sau aceste drepturi se adauga la venitul existent?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru raspunsuri!

rodiana a scris:

Buna ziua,

Mama mea a beneficiat de prevederile legii 118/1990, deoarece a fost deportata din Basarabia. In urma cu 2 saptamani a decedat. Intrebarea mea este daca tatal meu beneficiaza de vre-o prevedere a acestei legi, in urma decesului mamei mele. Daca da, care sunt aceste drepturi pe care le-ar putea avea eventual tatal meu? De asemenea poate beneficia de un ajutor de inmormantare aditional si care ar fi cuantumul acestui ajutor daca el exista?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!


Buna ziua,

Mama mea a beneficiat de prevederile legii 118/1990, deoarece a fost deportata din Basarabia. In urma cu 2 saptamani a decedat. Intrebarea mea este daca tatal meu beneficiaza de vre-o prevedere a acestei legi, in urma decesului mamei mele. Daca da, care sunt aceste drepturi pe care le-ar putea avea eventual tatal meu? De asemenea poate beneficia de un ajutor de inmormantare aditional si care ar fi cuantumul acestui ajutor daca el exista?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna dimineata
In anul 2010 am facut grseala majora sa girez o colega la CAR Faur. Pana la un moment dat si-a platit ratele. Anul acesta a oprit plata ratelor si ca atare CAR FAUR prin intermediul unui executor judecatoresc a incuviintat executarea silita la adresa mea respectiv poprire pe salariu. Mentionez ca la momentul la care mi s-a facut poprirea pe salariu titulara imprumutului, adica "colega si prietena mea " nu mai era angajata si in acelasi timp a si plecat din tara in Anglia.
Exista vreo posibilitate sa imi recuperez banii de la ea fara a trece printr-un proces? Pot sa apelez direct la un executor judecatoresc?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc frumos pentru lamuriri!
Va mai adresez inca o intrebare. Am citit legea 263 din 2010 si la articolul 83 este mentionat ca : "Art. 83 Pensia de urmas se cuvine copiilor si sotului supravietuitor, daca sustinatorul decedat era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii."
In aceste conditii in care parintele decedat nu era nici pensionar nici nu indeplinea conditiile obtinerii unei pensii copilul mai are dretul la pensie de urmas?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati sa aflu, din punct de vedere juridic, ce drepturi financiare are un copil minor in cazul decesului unui parinte. Mentionez ca tatal copilului, in varsta de 40 de ani, a decedat dupa 18 ani de munca. Parintii au divortat in urma cu 5 ani dupa 12 ani de casnicie iar copilul se afla in grija mamei. Copilul este in varsta de 15 ani si este in clasa a 8-a.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!