Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiari decret lege 118/1990
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiari decret lege 118/1990

Buna ziua,

Mama mea a beneficiat de prevederile legii 118/1990, deoarece a fost deportata din Basarabia. In urma cu 2 saptamani a decedat. Intrebarea mea este daca tatal meu beneficiaza de vre-o prevedere a acestei legi, in urma decesului mamei mele. Daca da, care sunt aceste drepturi pe care le-ar putea avea eventual tatal meu? De asemenea poate beneficia de un ajutor de inmormantare aditional si care ar fi cuantumul acestui ajutor daca el exista?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua

As dori va rog sa mai adaug o intrebare la cele formulate deja: Daca tata beneficiaza de drepturi financiare conform decretului 118/1990 ca urmas al mamei mele va trbuie sa renunte la pansia pe care o are deja sau aceste drepturi se adauga la venitul existent?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru raspunsuri!

rodiana a scris:

Buna ziua,

Mama mea a beneficiat de prevederile legii 118/1990, deoarece a fost deportata din Basarabia. In urma cu 2 saptamani a decedat. Intrebarea mea este daca tatal meu beneficiaza de vre-o prevedere a acestei legi, in urma decesului mamei mele. Daca da, care sunt aceste drepturi pe care le-ar putea avea eventual tatal meu? De asemenea poate beneficia de un ajutor de inmormantare aditional si care ar fi cuantumul acestui ajutor daca el exista?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

~ Conținut șters la cerere ~