avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DECRETUL 118/1990
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DECRETUL 118/1990

Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in timpul regimului comunist, daca persoana respectiva este decedata, legea spune ca urmasii ei au dreptul la pensie de urmas. Intrebare: pana la ce grad de rudenie se poate beneficia de aceasta pensie? In cazul meu concret, daca bunicul meu a fost detinut politic, eu pot primi aceasta indemnizatie? Va multumesc mult.
Ultima modificare: Duminică, 26 Octombrie 2008
MihaiBucur, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihaela47 , utilizator 18:11, 6 Iulie 2009
Legea nr. 189 din 2 noiembrie 2000 aprobă Ordonanţa Guvernului nr. 105 din 30 august 1999 , ”Ordonanţă privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice”, pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri arata ca beneficizaza in calitate de urmas de drepturile conferite sotia supravietuitoare a celui in cauza, daca nu s-a recasatorit, deci numai aceasta are drepturi in calitate de urmas, descendentii sau nepotii (ca dv.) nu au acest drept.
Copiii si sotul supravietuitor au dreptul la pensie de urmas (coroborand art.2 alin.2 din Decretul - lege nr.118/2000 cu art.65 din Legea nr.19/2000).
Va solicit ajutorul in urmatoarea situatie:
Tatal meu a fost deportat in Rusia in perioada 1945 - 1950 pe motive etnice. Era neamt si a facut parte dintr-un batalion de munca din Donbas. El nu a beneficiat decat cateva luni de decretul 118/1990. Mama a primit jumatate din drepturile lui pana la dispariatia sa in 2003.
Eu, in calitate de fiica pot beneficia de drepturile acordate de acest decret reactualizat ?
Consider ca cei in situatia mea, care au crescut fara parinti, au mai mult drept la o recompensa decat dei care au fost refugiati impreuna cu intreaga familie si au drepturi reglementate de legea 189/2000.

Va multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire legea 130/2020 aurelianchicheanu aurelianchicheanu Buna ziua, Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile. Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege ... (vezi toată discuția)
Indemnizatii simonna38 simonna38 Pot fi beneficiara a 2 indemnizații? In prezent sunt salariat, si beneficiez de o indemnizație de urmaș după mama mea , DL 118/1990 . De anul acesta ... (vezi toată discuția)
Deportati inainte de 6 martie 1945 Marcel Mihalache Marcel Mihalache Atat Legea 221/2009 cat si Decretul-lege 118 din 30 martie 1990 se refera la persoanele persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de ... (vezi toată discuția)