Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire Legea 130/2020
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire Legea 130/2020

Buna ziua,

Am o nelamurire in legura cu o lege care a fost adoptata de cateva zile.
Legea 130/2020 pentru modificarea şi completarea Decretului-lege nr.118/1990.

Aceasta lege introduce noi articole la legea 118 din 1990 si copii celor decedati au dreptul la o indemnizatie lunara de 500 lei.

Bunicii mei au primit o indemnizatie lunara de la stat prin legea 189/2000 ( care am observat ca este o lege tot pentru completarea decretului lege a 118 1990) . Aceasa lege oferea o indemnizatie celor care au fost deportati sau stramutati etc din motive etnice intre anii 1940-1945.
Bunicii mei au fost stramutati din partea cedata din cadrilater Bulgariei in cadrilaterul de astazi al Romaniei.

Intrebarea mea este daca copii celor decedati care au beneficiat de legea 189/2000 trebuie sa primeaca si ei aceasta indemnizatie sau doar copii celor decedati care se incadreaza strict la decretul legea 118/ 1990.

Multumesc frumos
aurelianchicheanu, utilizator
Am aceasta nelamurire pentru parintii mei , ei fiind copii celor decedati. eu sunt nepot nu am nici o legatura
din aceeasi postura (de nepot) astept si eu raspuns la cele prezentate de dvs
Si eu as dori un raspuns pentru ca si parintii mei au fost beneficiari ai legii 189/2000, si nu stiu daca pot ,eu fiica sa pot beneficia de drepturile prevazute in legea 130/2020-deoarece legea 189/2000 completeaza decretul- legea /118/1999, au fost deportati Bulgaria , Basarabia in perioada pana la 6martie 1945 .

ORDONANTA nr. 105 din 30 august 1999Articolul UNICDecretul-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările ulterioare, se completează după cum urmează:- La articolul 1 alineatul (2), după litera a) se introduce litera a^1) cu următorul cuprins:"a^1) a fost persecutata sau deportata de către regimul instaurat în România cu începere de la data de 14 septembrie 1940 până la data de 23 august 1944 din motive etnice şi rasiale;"PRIM-MINISTRU RADU VASILEContrasemnează:

si de ce nu au primit aceste drepturi in baza legii 118/1999: cred ca aici e o mare greseala deoarece au fost trecuti ca stramutati pentru motive etnice , care din ce am gasit ca si raspuns aici pe pagina DV, nu se incadrau parintii mei !

'Indemnizatii acordate in baza Legii nr. 189 / 2000 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945, din motive etnice.
- „deciziunea” 3950/30 aprilie 1945
- Prin adresa Nr. A/192 din 19.II.1945, Comisia Aliată de Control din România a cerut Preşedenţiei Consiliului de Miniştri, ca toţi germanii civili şi militari cari s'au ascuns şi sustras dela mobilizarea pentru lucru în URSS, să fie mobilizaţi prin organizarea unor batalioane de lucru în interiorul ţării. O situaţie cu persoanele ce urmau să fie înrolate în aceste detaşamente preciza că cei 10.528 etnici germani care au fost exceptaţi în ianuarie 1945 de către Inspectoratul General al Jandarmeriei deveneau acum ‘mobilizabili’ pentru muncă."

Multumesc pentru timpul alocat
Multumesc frumos !
Va rugam frumos si respectuos sa ne ajutati sa intelegem ce nu stim !
Tatal meu nascut in 1909 afost stramutat in 1942 cu tot cu familia.Eu sunt nascut in 1954 . Fratii mei au primit sau primesc dupa legea 189/2000 jbanii aferenti legii , eu nu adreptul sa primesc dupa alte (decrete) legi aparute ca cea 117/2020 ?