Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturile urmasilor persoanelor care au suferit ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturile urmasilor persoanelor care au suferit persecutii

Buna seara. Daca o persoana a primit pensie de deportat, in urma decesului aceasta poate sa revina urmasilor? Va multumesc mult.
Nu exista "pensie de deportat". Exista indemnizatii acordate pentru persecutii etnice, politice etc., in baza unor acte normative precum Legea nr. 189/2000, Legea nr. 309/2002, Decretul-Lege nr. 118/1990. Urmasii nu pot beneficia de indemnizatia de care beneficia titularul. Urmasii prevazuti de lege beneficiaza numai de drepturile prevazute in actul normativ. In cazul Legii nr. 189/2000, de exemplu, beneficiaza de drepturi numai sotul supravietuitor, nu si alti urmasi.