avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturile urmasilor persoanelor care au suferit ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturile urmasilor persoanelor care au suferit persecutii

Buna seara. Daca o persoana a primit pensie de deportat, in urma decesului aceasta poate sa revina urmasilor? Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:22, 30 Ianuarie 2012
Nu exista "pensie de deportat". Exista indemnizatii acordate pentru persecutii etnice, politice etc., in baza unor acte normative precum Legea nr. 189/2000, Legea nr. 309/2002, Decretul-Lege nr. 118/1990. Urmasii nu pot beneficia de indemnizatia de care beneficia titularul. Urmasii prevazuti de lege beneficiaza numai de drepturile prevazute in actul normativ. In cazul Legii nr. 189/2000, de exemplu, beneficiaza de drepturi numai sotul supravietuitor, nu si alti urmasi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decretul 118/1990 MihaiBucur MihaiBucur [b]Buna seara! Am si eu o singura intrebare: In cazul decretului-lege 118/1990, prin care se stabilesc indemnizatii pt persoanele persecutate, detinute etc. in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatii simonna38 simonna38 Pot fi beneficiara a 2 indemnizații? In prezent sunt salariat, si beneficiez de o indemnizație de urmaș după mama mea , DL 118/1990 . De anul acesta ... (vezi toată discuția)
Urmasii d-l 118/1990 si lg 189/2000 sunt scutite de impozit selicutza selicutza Urmasii Decretului - Lege nr. 118/1990 si Legii nr. 189/2000 sunt scutiti de la plata imozitului pe cladiri si teren. Ma refer la sotii/sotiile beneficiarilor ... (vezi toată discuția)