Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare bani girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare bani girant

Buna dimineata
In anul 2010 am facut grseala majora sa girez o colega la CAR Faur. Pana la un moment dat si-a platit ratele. Anul acesta a oprit plata ratelor si ca atare CAR FAUR prin intermediul unui executor judecatoresc a incuviintat executarea silita la adresa mea respectiv poprire pe salariu. Mentionez ca la momentul la care mi s-a facut poprirea pe salariu titulara imprumutului, adica "colega si prietena mea " nu mai era angajata si in acelasi timp a si plecat din tara in Anglia.
Exista vreo posibilitate sa imi recuperez banii de la ea fara a trece printr-un proces? Pot sa apelez direct la un executor judecatoresc?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Nu aveți un titlu executoriu, asa ca intai va trebui sa apelati la instanta. O puteți notifica întâi
Cititi cu atentie contractul si urmariti doua aspecte foarte importante:
- daca ati renuntat in mod expres la beneficiul de diviziune si discutiune
- daca v-ati obligat in solidar cu beneficiarul imprumutului

Astept raspunsul dvs si va pot lamuri cu ce s-ar putea face.