Forum Discuţii juridice Executare silită somatie Girant CAR
Discuție deschisă în Executare silită

somatie Girant CAR

Buna ziua!In urma cu cateva luni am girat o colega de serviciu pentru obtinerea unui imprumut CAR. Tocmai ce am primit acasa din partea unui Birou de Executor Judecatoresc o somatie. Se precizeaza ca in baza contractului de imprumut nr...., ramas definitiv si executoriu trebuie sa platesc in termen de 1 zi suma de ......In caz contrar se va proceda la executarea silita impotriva mea prin sechestrarea si vinderea la licitatie a bunurilor. Mentonez ca nu am primit in plic o copie a procesului verbal constatator, desi in somatie scrie ca s-a atasat una.
Mentionez ca eu nu sunt casatorita, stau cu parintii mei, nu am casa, nici masina si nici alte bunuri pe numele meu.
In aceste conditii banuiesc ca singura varianta ar fi poprirea pe salariul meu si a celorlalti doi giranti, nu?Nu ar fi normal ca pana la giranti, sa se puna poprire pe salariul celui care a contractat imprumutul?Mentionez ca persoana respectiva are atat bunuri mobile cat si imobile.In ce conditii as putea formula contestatia la executare in care sa invoc beneficiul de discutiune?Stiu ca exista aceasta varianta de a urmari cu precadere titularul contractului....Va rog sa ma ajutati cu ceva informatii ca se pare ca din dorinta mea de a face un bine..am dat-o rau de tot in bara:( Va multumesc! Sarbatori cu multa lumina sa aveti!!!
Sigur ca puteti contesta, numai ca ar trebui sa va ajute cineva. Incercati fie sa vorbiti cu executorul care v-a somat, fie cu un avocat din zona d-vs caruia sa-i aratati documentele (contractul, somatia) si care sa va indrume. Mult succes!
Multumesc muuult de mesaj. Am auzit ca nu mai este posibila poprirea pe salariu, nici in cazul celui care a contractat creditul nici in cazul girantilor. Este adevarat?Va rog mult, as dori un raspuns autorizat.....de cand am primit somatia nu mai am liniste. Am sunat imediat la biroul executorului, dar nu imi raspunde nimeni. Mai incerc luni....:(
Imi pare rau, poprirea este - in continuare - posibila.
Multumesc mult doamna avocat, pentru amabilitatea pe care ati avut-o de a-mi raspunde. Am fost astazi instiintata ca din ianuarie voi avea poprire pe salariu, ca urmare a faptului relatat mai sus.As vrea un singur lucru sa mai intreb: contestatia la executare in care sa invoc beneficiul de discutiune m-ar ajuta in vreun fel?as putea sa ma folosesc de acest mijloc pentru a scapa de poprire?mentionez ca nu au trecut inca 15 zile de la primirea hartiei de la biroul executorului judecatoresc...aceasta contestatie se face prin intermediul unui avocat sau direct la biroul executorului?Pun multe intrebari pentru ca nu am mai trecut prin asa ceva, persoana care a contractat imprumutul imi tot promite ca achita, dar sincera sa fiu nu mai am nicio speranta....Multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Contestatia la executare se introduce la instanta de executare. Puteti sa o faceti si singura (eventual ajutata de un prieten care sa pricepe) sau prin avocat.
Cu privire la invocarea beneficiului de discutiune...........poate fi posibil dar, asa cum spuneam si mai sus, trebuie vazute documentele inainte de exprimarea unei opinii.