Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire girant, recuperare de la titularul creditului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire girant, recuperare de la titularul creditului

Am girat o persoana la CAR, aceasta nu a mai platit si mi-a fost trimisa poprire. Mentionez ca titularul lucreaza la aceeasi unitate din momentul imprumutului, deci este salariata si are de unde sa plateasca poprirea. In acest caz eu de ce am primit poprire si cum trebuie sa procedez ca sa-mi fie ridicata?
Poprirea a fost instituita pe veniturile dvs. pentru ca aveti calitatea de girant.

Asta inseamna, in termeni populari, ca ati garantat ca acea persoana va plati, in caz contrar, va asumati raspunderea sa platiti dvs.

Puteti incerca o contestatie la executare, dar aceasta va fi admisibila numai daca in contractul semnat nu exista clauza renuntarii la beneficiul de discutiune.

Dar, aveti posibilitatea sa va indreptati impotriva debitorului, pe calea unei actiuni civile, pentru recuperarea sumelor poprite in calitate de girant.
Nu încercați nicio contestație la executare dacă prin contractul de garanție ați renunțat la beneficiul de discuțiune. Sigur ați renunțat. Cereți colegei să vă plătească tot ce vi se reține din salariu, ca poprire, dacă refuză, faceți acțiune în pretenții , întemeiată pe dreptul de regres .