Forum Discuţii juridice Executare silită Executare girant
Discuție deschisă în Executare silită

Executare girant

Buna ziua

Am girat o verisoara care s-a imprumutat de la CAR cu suma de 2000 lei.
Dupa un an si ceva de zile am primit o instiintare de la un executor judecatoresc sa platesc suma de 1300 lei la CAR si lui 600 lei, caci altfel......
Intrebare ce se intampla mai departe daca nu platesc?
Verisoara mi-a spus c aplateste si sa stau linistit dar cee ce am citit pe forumuri ma cam inspaimanta.
Poate sa-mi scoata casa la licitatie pentru suma de 1300 lei?
Multumesc
Creditorul are posibilitatea legala sa aleaga modalitatea in care urmeaza sa se realizeze executarea silita.
Asadar, teoretic aceasta posibilitate exista.
Sfatul meu este ca, in cazul in care veti primi instiintarea privind scoaterea casei dvs. la licitatie publica, sa achitati datoria verisoarei.
Aveti, apoi, deschisa calea unei actiuni in regres impotriva celei pentru care ati garantat.
Dar nu ar trebui sa fie un proces si apoi scoasa casa la licitatie?
Spuneti ca ati primit deja somatie de la un executor judecatoresc.
Contractele de imprumut bancare sunt titluri executorii prin puterea legii, nemaifiind necesara interventia instantei judecatoresti pentru pronuntarea unei hotarari in acest sens.
Totusi, din postarea dvs. inteleg ca era vorba de un CAR, nu de un imprumut bancar.
Insa, din cate stiu, CAR-urile nu se acorda prin constituire de garantii.
Cred ca undeva in mesajul dvs. s-a strecurat o greseala.

Daca deja este pornita executarea silita, puteti face dvs. un proces invocand pe calea contestatiei la executare beneficiul de discutiune (urmarirea silita cu precadere a imprumutatului, inaintea girantului).
Contestatia la executare se formuleaza in termen de 15 zile de la primirea somatiei.
ContSters103772, utilizator
Buna ziua

Multumesc mult pentru informatii
Imi cer scuze ca sunt insistent, dar pana in momentul de fata am primit doar o somatie de plata si o convocare.
Nu executare silita nu nimic altceva
Ar trebui sa mai primesc inca o somatie sau.....?
Plus ca am gasit somatia in posta nu am semnat de primirea ei sau altceva....

Cu stima
Somatia de plata este o procedura judiciara, un proces, la finalul caruia se pronunta o hotarare judecatoresca.
Prin urmare, nu puteati primi prin posta o somatie de plata. Poate doar o notificare de plata, gresit denumita.
Executorul judecatoresc comunica la randul sau celui executat silit o somatie, prin care-i pune in vedere sa plateasca intr-un anumit termen.
Diferenta dintre somatia comunicata in procedura executarii silite si notificare este ca, desi ambele se comunica prin intermediul executorului, somatia este un act incheiat de acesta, reprezentand actul prin care este demarata procedura executarii silite, pe cand notificarea nu este redactata de executor, ci de cel care pretinde de la dvs. ceva. Notificarea doar se comunica prin executorul judecatoresc, este ca o scrisoare deschisa si nu produce alte efecte juridice decat de punere in intarziere, pentru a putea fi solicitate daune-interese.
Nu stiu ce anume ati primit dvs. : o somatie sau o notificare.
Daca ati primit somatie, contestatia la executare pentru invocarea beneficiului de discutiune sau a altor probleme (cum ar fi inexistenta unui titlu executoriu) poate fi formulata in termen de 15 zile de la data postei.