avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1133 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters283512

Activitate ContSters283512

Daca a inceput procesul si suntem la al treilea termen pot depune acum la urmatorul termen cererea ? Nu sunt eu cel care am deschis procesul . Sunt unul dintre proprietari . Fac un calcul estimativ , platesc 3% si depun cererea . E bine ?
Răspuns la discuția ACTIUNE IN PRETENTII
Deci una peste alta am inteles asa . Ca si coproprietar fac o cerere catre instanta acum la a treia infatisare , si cer despagubiri pe ultimii trei ani . fac un calcul si platesc taxa . este ok ? Cit despre mediere nu poate fi vorba in cazul acesta . nu ai cu cine...

Daca platesc taxa de timbru la oa valoare calculata de mine si va fi prea matre iar instanta nu aproba , primesc diferenta inapoi sau pierd banii ??
Răspuns la discuția ACTIUNE IN PRETENTII
Corect . Dar daca eu ca si coproprietar pot face o actiune separata si cer ca cel care sta acolo sa-mi plateasca o anumita suma ( o calculez eu ) , platesc taxa de timbru etc , dar procesul de partaj judiciar este la al treilea termen , se poate ? Deci intr-un proces separat . Sau trebuie sa satept sa se faca indiviziunea (eu am 1/4 cu act notarial de vinzare cumparare) si dupa asta sa fac cererea ? Adevarul este ca nu prea ma intereseaza ce se intimpla acolo dar macar sa mi recuperez faptul ca nu am folosit casa si terenul ani la rind .
Am citit ceva mai devreme despre ''un drept de retentie , parca . Eu sunt implicat ca pirit intr-un proces de partaj judiciar . Am 1/4 cota indiviza din casa si teren pe contract de vinzare cumparare . Un alt proprietar a deschis actiunea de partaj . Eu pot deschide separat sau in cadrul aceluias proces o actiune de drept de retentie asupra ctei mele indivize pina la iesirea din indiviziune si pina la despagubirea mea deoarece cel care locuieste acolo a folosit tot terenul si toata casa ? atiu ca pot cere pe ultimii trei ani .
Multumesc anticipat pentru raspuns . Nu sunt de specialitate si daca am spus timpenii cer scuze . Poate ma ajuta cineva