avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate carma_galati

Activitate carma_galati

Va multumesc pentru sfaturi , este cel mai bine asa cu plata tuturor restantelor 17.500 lei urmand creditul sa fie mai mic. Greu dar sunt si eu acoperit si este o solutie buna. Totusi am o alta nelamurire in momentul semnari antecontractului si plata acestei restante la intretinere de 17.500lei , vanzatorul se mai poate razgandi pentru vanzarea imobilului ?
In antecontract se poate specifica ( fara avans ) si urmand ca in momentul semnarii actelor (contractul final de vanzare-cumparare) sa chem pe doamna de la intretinere cu chitantier si ii platesc toata suma de 17.500 lei in fata notarului si in acelasi timp semnam si actele de proprietate . Se poate face asa ceva ?
Buna ziua


As dori sa pot obtine un sfat sau o solutie daca se poate.

Sunt in cazul in care achizitionez un imprumut pentru prima casa cu avans de 5% din valoare adica 7500 lei. Apartamentul apare cu datorii la intretinere de 17 500 lei. Am vorbit la inceput cu vanzatorul sa aduca diferenta de 10.000 lei sa putem platii toate restantele. Vanzatorul momentan nu mai poate aduce acei 10.000 lei si incerc sa il ajut eu , fiind si interesul meu de a achizitiona imobilul si a platii toate datoriile.

Solutia mea era urmatoarea , numai ca nu stiu daca este posibil si ce acte ar trebui sa fac sa fiu sigur ca primesc suma de bani inapoi.

Solutie: Sa depun eu cei 7 500lei(reprezentant avans 5 % din valoarea imobilului ) + 10 .000 lei la intretinere , sa mi se emita pe numele meu o chitanta si vanzatorul sa declare ca nu va vinde imobilul , sau ceva de genul asta, sa fiu sigur ca nu se razgandeste. La banca, vanzatorul, sa lasa o cerere(facuta la notar) precum ca in momentul intrarii banilor in contul lui, banca sa retina 10.000 lei si sa ii depuna in contul meu .

Si eu la randul meu ma imprumut de cei 10.000 lei deci trebuie sa am garantia ca ii primesc inapoi.
Exista vreo solutie ?

Cu respect
Gabriel