avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate GSA

Activitate GSA

Posed un apartament in Romania pe care mama mi l-a donat in 2011. In present, dansa trece printr-un divort in Anglia si judecatoarea a hotarat ca de fapt acest apartament face obiect al partajului, desi apartamentul a fost al ei cu 11 ani inainte de casatorie si nici nu au locuit in el in timpul casatoriei. Judecatoarea a cerut sa se faca evaluarea officiala al acestui apartament care este pe numele meu si a mai hotarat ca defapt apartamentul este al mamei si al sotului ei!!!???

Intrebarea mea este: Ce lege a Romaniei imi apara drepturile mele de proprietar si sub ce lege pot sa refuz evaluarea proprietatii mele de catre o a treia parte?

Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns :)
In 1994 tata si mama mi-au donat un apartament in Bucuresti printr-un Contract scris de mana. Acest Contract este semnat de inca 2 martori prezenti atunci, de mine ca acceptare, de mama si tata. Nu a fost legalizat la Notariat in tot acest timp pentru ca nici eu si nici mama nu mai stam in tara de foarte mult timp. Doresc sa stiu daca acest Contract de mana este valabil in fata legii. Daca intre timp mama (tata a murit) s-a razgandit pot deschide process pentru o Hotarare Judecatoreasca sa i se dea mamei sa isi respecte contractul semnat de ea si promisiunea ce mi-a facut-o in scris si de fata cu martori si tata? Multumesc foarte mult.