avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Activitate samyku01

Activitate samyku01

Răspuns la discuția Ce tip de contract se poate face?
Multumesc mult de raspunsuri.
Atunci, daca aleg c.i.m. cu timp partial repartizat inegal, daca ea vine doar 1 data la 2 saptamani (sa zicem), atunci contributiile cum se vor plati, tot pt. 2 ore/zi ? pt ca pe pontaj va aparea doar 1 data la 2 saptamani...
Răspuns la discuția Ce tip de contract se poate face?
In afara de CIM, nu se poate altfel de contract? Poate angajata nici nu vine deloc intr-o saptamana, nu stiu... un contract de comision sau de mandat sau de colaborare ceva?
Adica in astfel de situitii se poate face un alt tip de contract in afara de CIM?

Mentionez ca ar lucra intr-un salon de infrumusetare in care doar ea stie sa faca anumite modele pe unghii si ar veni doar pt programari speciale.
Ce tip de contract as putea sa fac unei doamne care are loc de munca cu norma intreaga in alta parte, dar as vrea sa vina sa lucreze in salonul nostru DOAR atunci cand are programari? Poate de 3 ori pe saptamana, cate 2-3 ore?
Am auzit ceva despre un fel de conventie, dar nu stiu sigur cum se procedeaza...
Sau ar fi o alta varianta?

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine, nu inteleg bine cum este cu PFA-urile dependente, am tot vazut si pe alte forumuri...

1. Am un salon de infrumusetare, cu o angajata pe norma intreaga, salariul 800 lei, minimul pe economie. Daca angajata isi face PFA si facem un contract PFA-SRL, si este de acord sa lucreze 8 ore / zi pentru 400-500 lei / luna, este vreo problema din p.d.v. legal? Sau trebuie sa aiba tot minimul pe economie ca si cum ar lucra cu norma intreaga?

2. Daca venitul PFA-ului intr-o luna este mai mic de 778 lei, atunci nu este obligatoriu sa plateasca contributiile pentru pensie?

3. Daca as vrea sa mai angajez pe cineva care ar veni sa lucreze doar cand are programari -poate de 2-3 ori pe saptamana cate 2-3 ore- atunci ce contract as putea sa fac cu acea angajata, avand in vedere ca nu lucreaza permanent la mine, ea avand in alta parte CIM?

Multumesc anticipat!