Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce tip de contract se poate face?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce tip de contract se poate face?

Ce tip de contract as putea sa fac unei doamne care are loc de munca cu norma intreaga in alta parte, dar as vrea sa vina sa lucreze in salonul nostru DOAR atunci cand are programari? Poate de 3 ori pe saptamana, cate 2-3 ore?
Am auzit ceva despre un fel de conventie, dar nu stiu sigur cum se procedeaza...
Sau ar fi o alta varianta?

Multumesc!
Puteti sa-i incheiati si c.i.m. cu timp de munca partial, repartizarea acestuia facandu-se inegal.
In afara de CIM, nu se poate altfel de contract? Poate angajata nici nu vine deloc intr-o saptamana, nu stiu... un contract de comision sau de mandat sau de colaborare ceva?
Adica in astfel de situitii se poate face un alt tip de contract in afara de CIM?

Mentionez ca ar lucra intr-un salon de infrumusetare in care doar ea stie sa faca anumite modele pe unghii si ar veni doar pt programari speciale.
De contract de comision sau de mandat nu cred ca se poate vorbi, poate doar de un contract de prestari servicii. Insa acesta se poate incheia numai pentru activitati ocazionale.
Exista in continuare contracte de prestari servicii, insa unii dintre inspectorii ITM nu le recunosc ca atare si iau acest fapt ca o sustragere de la incheierea contractelor de munca. Astfel, este problematic daca vin cei in control de la ITM si o gasesc pe dna prestandu-si de fapt atributiile de seriviciu, respectiv aplicarea de decoratii/desene pe unghii. Eu nu mai apelez la conventii civile (contracte de prestari servicii), tocmai datorita acestui fapt..
Daca se foloseste de ustensilele dvs (adica e dependenta) atunci singura varianta ar fi incheierea unui contract de munca cu timp partial, asa cum ati fost sfatuita..
Multumesc mult de raspunsuri.
Atunci, daca aleg c.i.m. cu timp partial repartizat inegal, daca ea vine doar 1 data la 2 saptamani (sa zicem), atunci contributiile cum se vor plati, tot pt. 2 ore/zi ? pt ca pe pontaj va aparea doar 1 data la 2 saptamani...