avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate Nicusor79

Activitate Nicusor79

Nu m-ati inteles.
-eu ca tata sa primesc indemnizatie de insotitor separat iar sotia mea sa fie in continuare asistent personal si sa primeasca bani.
-va spun acest lucru pentru ca, cunosc pe cineva care primeste de la primaria de domiciliu bani pentru asistent personal(sotia) si indemnizatie de in sotitor(sotul), au un copil cu handicap de gradul 1 grav.
-se poate asa ceva???
-copilul are 8 ani
-am aflat ca se poate dar vrea sa stiu sigur, concret pe nr. articol, text de lege, pentru ca multi functionari din primarii ori nu stiu ori se fac.
-mentionez, repet sotia mea este asistent personal al copilului nostru, are handicap de gradul 1 gra, angajata la primarie
-intrebarea mea este daca pot beneficia in acelasi timp de indemnizatie de insotitor pe numele meu.
-astept un raspuns , va multumesc.
am un baiat de 8 ani, cu handicap de gradul I grav( autism)
-sotia mea este angajata cu carte de munca la primaria de domiciliu in functia de asistent personal
-intrebarea mea catre dumneavoastra este daca eu ca tata pot benificia de indemnizatie pentru ingrijirea copilului, in afara de banii pe care ai primeste sotia ca asistent personal.
-v-am intrebat pentru ca am aflat ca se poate si nu as vrea sa ma lovesc de refuzul celor de la primarie sa imi spuna ca nu se poate.
- astept raspunsul dumneavoastra, va multumesc.