Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mama asistent personal al primului copil - Tatal ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mama asistent personal al primului copil - Tatal beneficiaza de CCC pentru al doilea copil?

am un baiat de 8 ani, cu handicap de gradul I grav( autism)
-sotia mea este angajata cu carte de munca la primaria de domiciliu in functia de asistent personal
-intrebarea mea catre dumneavoastra este daca eu ca tata pot benificia de indemnizatie pentru ingrijirea copilului, in afara de banii pe care ai primeste sotia ca asistent personal.
-v-am intrebat pentru ca am aflat ca se poate si nu as vrea sa ma lovesc de refuzul celor de la primarie sa imi spuna ca nu se poate.
- astept raspunsul dumneavoastra, va multumesc.
1. Oricare din parintii copilului poate beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Mama isi vede in continuare de contractul ei de munca iar tatal intra in CCC.

3. Nu sunt motive legale sa nu se acorde tatalui CCC daca acesta indeplineste conditia de a avea venituri din salarii in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).