avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate mirebire

Activitate mirebire

Răspuns la discuția nelamurire
Geo-Bogza a scris:

.si eu n u doresc nici tatal biologic,nici tatal...cel din acte


Ce vreti sa spuneti?
Răspuns la discuția Custodie copil
Odata cu separarea parintilor trebuie sa lamuriti urmatoarele aspecte:
- exercitarea autoritatii parintesti (de regula in comun)
- domiciliul copilului
- intretinerea copilului
- relatiile intre parintele nerezident (cel la care nu locuieste copilul) si copil
Daca nu reusiti sa va intelegeti in legatura cu aspectele de mai sus, aveti nevoie de o hotarare judecatoreasca.

In legatura cu prima dvs intrebare: tatal are aceleasi drepturi ca dvs in ceea ce priveste copilul.
Răspuns la discuția Viteza neobisnuita dosar
Eu nu inteleg care e problema. Nu vi s-a stabilit termen. Doar vi s-a comunicat cererea de chemare in judecata.
Dna nu achita nimic in contul sotului si nici nu plateste avocatul sotului.
I s-a cerut onorariu separat pentru reprezentarea in procesul de divort pe care l-a deschis sotul, desi cele doua procese se refera la acelasi lucru si vor fi conexate.
Răspuns la discuția Programul cu dreptul de vizita
Sigur-sigur n-a fost impiedicat de nimeni? Ati fost de fata? Nu de alta, dar din textul pe care l-ati citat dvs reiese contrariul. Iar din primul mesaj al subiectului e destul de clar ca a fost impiedicat (motivat sau nu).
Ia cititi din nou:
Corina 381 a scris:

1. Cate vizite are dreptul un tata sa isi vada copilul in varsta de 5luni intr-o luna?Pt cate ore pe zi are voie sa steie cu copilul?
2.Unde va avea loc vizitele?Se poate sa stabilesc eu unde vreau de ex.sa fie intr-un loc amenajat ales de mine?
3.Se poate sa aleg eu in orice zi si la ce ora vreau eu?
4.Are dreptul sa ia la el acasa fiind prea mic si inca este alaptat?
5.Pot sa fiu prezent in timpul vizitei?
6.Are dreptul tatal sa isi aduca toata familia sa ii cunoasca copilul?Sau pot sa hotarasc ca doar tatal are voie sa isi vada copilul fara neamuri(bunici de ex)?
7.Cum se procedeaza corect cu anuntul vizitei?Adica cu cat timp inainte ar trebui sa ma anunte cand vrea isi vada copilul sau sa anuleze ca sa nu stau eu degeaba dupa el...


Eu am propus un alt punct de vedere, il acceptati sau nu - alegerea dvs.
Răspuns la discuția Programul cu dreptul de vizita
Dna nu-l cunoaste in postura de tata. Din doua motive:
1. dl n-a mai fost tata
2. dna sufera de aceeasi stare pe care o au toate mamele (am avut-o si eu) in primele (18) luni dupa nastere: nimeni nu e suficient de bun ca sa se ocupe de copilul lor. Faci cum vor ele sau dispari.
Pare incredibil in cultura noastra, dar si barbatilor le este frica.
Răspuns la discuția Programul cu dreptul de vizita
uite un alt punct de vedere: tatalui ii e frica. Ii e frica sa nu ii faca rau copilului,sa nu fie capabil sa aibe grija de el, sa fie incapabil sa-l intretina, sa moara inainte de a-si vedea copilul mare, sa nu se ridice la nivelul asteptarilor dvs, si lista continua
Răspuns la discuția Programul cu dreptul de vizita
Haideti sa stam si sa judecam: aveti un tata care abia s-a interesat de copil. De ce incercati sa restrictionati ceva ce nu exista? Daca tatal nu se intereseaza de copil de unde provine ingrijorarea dvs legata de limitarea cat mai stricta a timpului in care se intereseaza de copil?
Daca are o boala contagioasa, boala resectiva nu e contagioasa si in prezenta dvs?
Si dintre toate ingrijorarile dvs (limbajul vulgar, calitatile de tata, influenta negativa) boala contagioasa este ultima, trag concluzia ca nu e chiar o problema grava.

Relatiile copilului cu tatal nu se pot desfasura in prezenta dvs din cauza relatiilor dvs cu tatal, care sunt asa cum sunt (din textul dvs reiese ca sunteti la cutite).
Daca vreti monitorizarea relatiilor cereti monitorizarea de catre personal specializat.
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
asaofi a scris:

Mirebire, oamenii si-au pierdut bunsimtul ptr ca legea si-a pierdut bunsimtul.


Cred ca e de fapt fix pe dos, dat fiind ca oamenii fac legile si nu legile fac oamenii. Dar in cazul de fata nu exista nici o lege care pune vizita parintelui mai presus de sanatatea copilului. E doar un mod absurd de a ne plange aiurea de legislatie. Nu-i pune nimeni catuse mamei ca a dus copilul la dr in loc sa-l duca la vizita tatalui.

Chiar si daca ar exista acest risc (care NU exista), eu mi-as asuma incalcarea legii si plata amenzii daca as asigura astfel sanatatea copilului.
Răspuns la discuția Probleme cu programul de vizita
Eu nu inteleg, am ramas cu totii fara uzul ratiunii?

Mergeti cu copila la dr. cand are programare. Ii spuneti tatalui unde are copila programare si asta e tot. Daca vine sa o ia dupa vizita la dr bine, daca nu la fel de bine.

Spuneti-i ca nu mai aveti rochia si atat.

Ce va deranjeaza mai mult ca trebuie sa mergeti la politie (destul de improbabil, dar hai de dragul discutiei sa presupunem ca va face plangere) si sa explicati ca in data de x la ora y a avut copila programare la dr si ca tatal fusese informat sau sa aveti copila bolnava?

Dati-i un mesaj prin care il informati ca nu are cine sa supravegheze copila si in lipsa unui raspuns prin care el se ofera sa supravegheze copila cat sunteti dvs la munca o veti trimite la bunici.