avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate catalin_buzau

Activitate catalin_buzau

Discuție Ajutor somaj
Lucrez intr-o companie cu CIM pe perioada nedeterminata. Am avut un conflict cu superiorul direct, si, mi s-a propus incheierea CIM pe cale amiabila, cu acordul partilor. Nu imi doresc asa ceva, fiind trecut de 45 de ani, doresc sa beneficiez de ajutor de somaj( am continuitate de peste 11/2 ani la actualul job). Din cat am mai citit pe forum, se poate inchide actualul CIM(insa conform carui articol, cu ce litera ???) si incheierea unui alt CIM pe perioada determinata de o luna pe alt post, a.i. sa pot beneficia de ajutor de somaj. Mentionez ca, fiind trecut de 45 de ani piata muncii pentru categoria asta de persoane este foarte restrictiva, si imi doresc sa beneficiez de facilitatile acordate persoanelor somere peste 45 ani.
in perioada 1988-1992, 1997-2000 cat si in perioada 2004-2012 am avut mai multe perioade in care am muncit fara a avea un CIM. in aceasta perioada de aproximativ 16 ani, doar 4 ani sunt "inregistrati", in sensul ca CIM a fost inregistrat la ITM-ul corespunzator fara a avea insa o continuitate a acestei perioade(3 luni intr-un an, 6 luni in alt an, etc).
As avea rugamintea de a ma ajuta cu informatii la urmatoarele intrebari:

1. Se poate plati retroactiv contributia la asigurari sociale(stagiu de cotizare ) astfel incat sa am toata perioada mentionata anterior( '90-92, '97-2000& 2004&2012)acoperita ?
2.Nefiind un cunoscator in domeniu as avea rugamintea de a-mi explica diferentele intre cele 2 concepte: stagiu de cotizare si vechime in munca.
3.Intuitiv simt ca ceva este in neregula, avand doar 4 ani vechime intr-o perioada calendaristica de 16 ani. Cum ma va afecta aceasta situatie in vitor si care ar fi solutiile de redresare.
Mentionez ca am 45 de ani, sunt somer momentan, iar cazul descris anterior imi da dureri de cap!!. Suntem constienti cu totii ca, lucrand in mediul privat, era foarte greu sa fii angajat conform legii. Toti patronii incercau sa eludeze legea in detrimentul angajatilor, situatie in care m-m complacut si eu(de multe ori insa fortuit).
Multumesc pentru raspunsuri