Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Lucrez intr-o companie cu CIM pe perioada nedeterminata. Am avut un conflict cu superiorul direct, si, mi s-a propus incheierea CIM pe cale amiabila, cu acordul partilor. Nu imi doresc asa ceva, fiind trecut de 45 de ani, doresc sa beneficiez de ajutor de somaj( am continuitate de peste 11/2 ani la actualul job). Din cat am mai citit pe forum, se poate inchide actualul CIM(insa conform carui articol, cu ce litera ???) si incheierea unui alt CIM pe perioada determinata de o luna pe alt post, a.i. sa pot beneficia de ajutor de somaj. Mentionez ca, fiind trecut de 45 de ani piata muncii pentru categoria asta de persoane este foarte restrictiva, si imi doresc sa beneficiez de facilitatile acordate persoanelor somere peste 45 ani.
Nu are relevanta cu ce articol se inceteaza actualul c.i.m., daca imediat va incadrati cu c.i.m. pe durata determinata , astfel incat la expirarea duratei acestuia sa beneficiati de somaj.