avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate madalinfla

Activitate madalinfla

Buna ziua.Am si eu o problema si va rog daca imi puteti da un raspuns in legatura cu un certificat de urbanism, daca se incadreaza legii tacite 27/2003
Vreau sa amplasez un chiosc provizoriu in curte,proprietate privata .Casa este de patrimoniu,
amplasarea chioscului este lateral dreapta la o distanta de 6m de casa,am obtinut avizele de la ministeru culturi
si de la mediu dar cei de la urbanism miau dat certificatul de urbanism nefavorabil ivocand faptul,DESTINATIA CONSTRUCTIEI PROPUSE NU ESTE CONFORM CU MONUMENTU ISTORIC.Mam dus la arhitectu sef si iam explicat ca am avizu favorabil de la cultura.Raspunsul lui e ca primarul nu vrea,am fost in audienta la primar si nu a putut sami dea un raspuns pe loc ,o sa imi dea un
raspuns sa analizeze cazul.Am formulat o petitie scrisa depusa la registratura primarului,rugand sa revina asupra deciziei de respingere a certificatului de urbanism sa aiba in vedere ca am toate avizele favorabile ,se afla pe proprietate privata si indeplinesc toate conditile.
Au trecut 35 de zile si nu am primit nici un raspuns,vreau sa stiu daca aceasta cauza se poate aplica legea tacita,si daca pot sa incep constructia,is sa ma adresez istantei de judecata .
VA MULTUMESC MULT DACA PUTETI SMI DATI UN RASPUNS

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
CERTIFICATUL DE URBANISM A FOST EMIS NEFAVORABIL INVOCAND UN MOTIV PE CARE EU AM AVIZ FAVORABIL .MA INTERESEAZA DACA IN URMA PETITIEI DEPUSE LA PRIMARIE NU AM PRIMIT RASPUNS IN TERMENUL LEGAL DE 30 ZILE .SE POATE APLICA LEGEA TACITA 27/2003
Buna ziua.Am si eu o problema si va rog daca imi puteti da un raspuns in legatura cu un certificat de urbanism, daca se incadreaza legii tacite 27/2003
Vreau sa amplasez un chiosc provizoriu in curte,proprietate privata .Casa este de patrimoniu,
amplasarea chioscului este lateral dreapta la o distanta de 6m de casa,am obtinut avizele de la ministeru culturi
si de la mediu dar cei de la urbanism miau dat certificatul de urbanism nefavorabil ivocand faptul,DESTINATIA CONSTRUCTIEI PROPUSE NU ESTE CONFORM CU MONUMENTU ISTORIC.Mam dus la arhitectu sef si iam explicat ca am avizu favorabil de la cultura.Raspunsul lui e ca primarul nu vrea,am fost in audienta la primar si nu a putut sami dea un raspuns pe loc ,o sa imi dea un
raspuns sa analizeze cazul.Am formulat o petitie scrisa depusa la registratura primarului,rugand sa revina asupra deciziei de respingere a certificatului de urbanism sa aiba in vedere ca am toate avizele favorabile ,se afla pe proprietate privata si indeplinesc toate conditile.
Au trecut 35 de zile si nu am primit nici un raspuns,vreau sa stiu daca aceasta cauza se poate aplica legea tacita,si daca pot sa incep constructia,is sa ma adresez istantei de judecata .
VA MULTUMESC MULT DACA PUTETI SMI DATI UN RASPUNS
buna ziua ,ma intampin cu o problema cu o masina care am cumparato in 2008 din germania cu suma de 1400 euro si am vanduto in romania cu 7000mii lei unei societati comerciale,cumparatorul a facut cu intentie atunci si a trecut suma de 70 000 mii lei,fara sami dau seama am semnat acel contract dar eu am incasat 7000mii lei.Asa acum am un dosar penal pe rol pentru sustragerea de la plata inpozitului pe venit,administratorul firmei sustine ca ca a platit cei 70 000mii lei,aducand la politie la inspectorul care se ocupa de caz 3 chitante dispozitie de plata,cu sumele de 30 000lei,30 000lei,10 000lei,spunand ca au fost platite numerar.Pe chitante nu e semnatura mea ,dar politistul spune ca sunt copii si nu poate sa se faca grafologic,daca nu are originalele si cumparatorul spune ca nu le mai are in original, cumparatorul fiind patronul firmei si are mare influenta in oras.O indrumare sau ce pot sa fac unde sa ma duc si unde pot sal denunt ca
nu face nimic si ma scoate pe mine vinovat multumesc.