avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate tudorhas

Activitate tudorhas

Discuție Sindicat
Buna ziua,suntem un grup de muncitori sindicalisti care vor schimbarea liderului de sindicat.Am cerut insistent demisia lui.pentru ca nu ne reprezinta dar el refuza.Care e procedura?. Va multumim.
Buna ziua, pe perioada iernii am un program de lucru de 12 cu 12,(numai de noapte)la o SC de salubrizare apartinand unei primarii.Intrebare : avand in vedere ca societatea are un statut sa zicem DE INTERVENTII si ca in contractul colectiv de munca nu e stipulat un asemenea program foarte obositor,as putea sa ma adresez ITM-ului?.Care sunt pasii legali asupra acestei probleme?.Mai am o problema: nu ni se platesc orele de noapte,conform foilor de parcurs atasate .Ce e de facut? MULTUMESC.
Salut,as dori sa stiu daca imi trebuie un act de transport pentru o salcie batrana taiata de pe marginea iazului din curtea mea.Multumesc.
Buna ziua!,Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea; dreptul la preemptiune este activ si in cazul unei donatii.? Multumesc.
Răspuns la discuția uz de folosire al unui obiect
Totusi este un vorba de un garaj demontabil facut acum vreo 40 ani,ce statut fiscal sa mai aibe iar unchiul e decedat cam de multisor si nu cred ca a platit impozit pe el avand in vedere ca a fost functionar public la primarie
Răspuns la discuția uz de folosire al unui obiect
Concubina si-a luat partea in instanta si a plecat ,dar nepotul ei isi tine lucrurile in continuare fara sa aibe un act asupra garajului.Nu i-am pretins nici chirie in toti acesti ani.Ce sa fac?
Răspuns la discuția uz de folosire al unui obiect
Nu are acte pe garaj ,dar nu cred ca e o idee buna(zic si eu), sa-i scot lucrurile in strada ca nu de alta dar cum nu sta nimeni pe acolo cu siguranta vor disparea.Si totusi sunt 4 ani de cand stau acolo si sunt lucruri valoroase.Acum stau sa ma gandesc oare are acte pe acele lucruri sau....de aceea le tine ascunse.
Buna ziua! am un garaj apartinand parintilor, in curtea unui unchi de-al meu decedat,iar in incinta lui isi tine lucrurile un nepot de-al concubinei acestuia.Binenteles dupa plecarea acesteia, l-am somat sa-si ia lucrurile dar nu a facut-o. Au trecut 4 ani de atunci si parintii mei ar vrea sa mute garajul la casa lor dar nu pot din cauza lucrurilor acestui individ care pretindea ca are acte pe garaj dar nu le-a aratat niciodata . Care e procedura corecta?.Pot intampina probleme?
Va multumesc.
Buna seara ! am platit timbrul de mediu acum o luna si as dori sa aflu daca se poate recupera si care e procedura? va multumesc.
Discuție Partaj judiciar
Salut!,in calitate de parat am primit de la judecatorie rezolutia in care se specifica urmatoarele >respinge ca neintemeiata exceptia lipsei calitatii procesuale active si excepita inadmisibilitatii.Admite actiunea.
Ce sa inteleg ,ca am pierdut?...Pot sa fac recurs?, Multumesc.