avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate molnarcsilla

Activitate molnarcsilla

Va rog sa-mi spuneti daca pot recupera in instanta,o suma de bani care a fost dat spre imprumut catre o persoana.Imprumutul respectiv nu a fost dat pe o anumita perioada de timp,intelegerea a fost ca suma sa fie returnata esalonat in timp.Exista doar un martor ,care a fost de fata la inmanarea banilor.Precizez ca cel care a dat banii spre imprumut,a fost tatal meu,care intre timp a decedat.
Adresa lui din buletin il stiu,dar nu locuieste la adresa respectiva.Tatal meu ia facut primirea in spatiu la adresa noastra,dar el locuieste in alta parte in chirie,fara contract de inchiriere legala.Multumesc mult pentru raspuns.
Cum pot chema pe cineva in judecata,daca nu ii cunosc adresa?Mai precis,nu locuieste la adresa din buletin.Unde va fi trimisa citatia de chemare in instanta?
Discuție datorie
Buna seara.Vreau sa va intreb,daca pot solicita in instanta jumatate din o suma de bani imprumutati fratelui meu de catre tatal meu decedat .Este vorba de o suma bani imprumutata de tatal meu catre fratele meu in anul 1996,cu conditia sa-i returneze esalonat in 10 luni,lucru care nu s-a intamplat.Tatal meu a decedat de 1 an.Mama mea a fost martor la inmanarea banilor.De asemenea daca pot cere jumatate din cheltuierile de inmormantare(am suportat singura toate cheltuielile),respectiv valoarea utilitatilor achitate dupa decesul tatalui meu,facturile respective erau din perioada dinaintea decesului.Pot solicita dobanda pe aceste sume,sau daune morale?