avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate adelina20001

Activitate adelina20001

Multumesc!
Exista vreo reglementare legala in acest sens. Daca da, va rog sa mentionati care.
Buna ziua!
In cazul in care o societate are cativa salariati care fac naveta si societatea respectiva le asigura transportul cu masina firmei, ce documente trebuie intocmite?
Firma are sofer care transporta produsele finite la clienti. Acelasi sofer ar putea efectua si transportul salariatilor.
E suficient de prevazut in fisa postului la sofer si faptul ca duce/aduce salartii la locul de munca?
Mentionez ca firma are contract colectiv de munca si acest lucru nu este prevazu in contract.
Multumesc!
Da. Persoana cu handicap pierde facilitatile oferite de lege. Dar angajatorul ce masuri trebuie sa ia? Nu ar trebui sa ceara de la persoana in cauza adeverinta de la medicul de familie care sa ateste ca este apt de munca? Un examen psihologic, psihiatric?
BUna ziua!
In cazul unei persoane cu handicap accentuat, angajata la 2ore/zi, care refuza efectuarea reviziei medicale, ce masuri trebuie sa ia angajatorul?
Multumesc!
Buna ziua!
Pentru o firma care a depasit 50 de angajati exista obligatia de a angajeza persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din nr total de angajati sau sa plateasca la bugetul de stat 50% din salarul minim brut sau sa achizitioneze produse/servicii de la unitati autorizate.
In cazul in care firma opteaza pt angajarea persoanelor cu handicap, le poate angaja la 2 ore? Asta inseamna un salar brut de 213 lei. In acest caz trebuie platit catre stat diferenta pana la 425 lei (adica 50% din salar minim brut), adica 212 lei?

Firma care nu a depasit 50 de angajati este obligata sa angajeze pers cu handicap?
Multumesc!
Răspuns la discuția Poprire salar
Multumesc!
Răspuns la discuția Contract de comodat
Dar daca contractul se face doar intre pers fizica si cea juridica...fara notar, fara avocat, e ok?
Multumesc!
Buna ziua!
O persoana fizica incheie contract de comodat cu o persoana juridica pentru un imobil. O parte din acest imobil este girat la o banca. In aceste conditii se poate incheia contract de comodat?
Este obligatoriu ca acest contract sa fie incheiat la un notar?

Multumesc!
Discuție Poprire salar
Buna ziua!
Am un salariat care a avut poprire pe salar. Luna trecuta a intrat in somaj. Am instiintat executorul ca i-a fost desfacut contractul de munca si am trimis si o copie dupa decizia de desfacere.
E suficient ca am informat executorul sau trebuie sa trimit o instiintare si Agentiei de Somaj?

Multumesc!
Răspuns la discuția Munca de noapte
Multumesc!