avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters285

Activitate ContSters285

Răspuns la discuția probleme cu recuperarea
La modul cel mai serios ...nu am ce sa schimb deloc. Am corectat sumele, in rest ceea ce e de fapt important e ceea ce am intrebat spre a primi nelamuriri. Am gresit niste ca in loc de lei am scris ron sau invers. Insa esenta e alta. Va rog respectuos sa nu va mai legati de amanunte, cand de fapt subiectul este altul. Va multumesc!
Răspuns la discuția probleme cu recuperarea
romania inedit a scris:

nucu$ a scris:
romania inedit a scris:

:offtopic: Eu nu am inteles ce motocicleta e aia a carei reparatie costa milioane ! :O
Nu sunteti fan-moped!

Potrivit cursului BNR de astazi , 1 milion de lei este echivalentul a 232731,33 euro , iar in topic se vorbeste de zeci si sute de milioane . :-/


Dl/dna coleg/a... e vorba ca dauna e de 11.315,00 ron ... ceea ce sunt 2633 euro. Iar o cazatura ce la prima vedere pt un necunoscator ar fi o nimica toata, reparatia sa poate costa si pana la 1000 euro. Si tocmai din acest motiv multe firme de asigurari, se feresc sa asigure motociletele...;)
Răspuns la discuția probleme cu recuperarea
Am uitat sa mentionez ca banii au fost trimisi in doua transe: prima data 95 mil (in euro) si a doua oara 18 mil (tot in euro). Insa aceste transe au fost achitate in aceeasi zi, la interval de cateva ore, ceea ce ma duce cu gandul ca nu se poate considera a fi vreo eroare din partea lor; si-ar fi dat seama ca doar cei 95 mil trebuie achitati catre mine , restul de 18 mil putand mentiona ca este comision sau orice altceva pt firma intermediara din Romania. Si apoi, firma intermediara, primind banii in 2 transe se putea sesiza din timp cat trebuie sa imi restituie, mai ales ca si ei detin actele ce le am atat eu, cat si firma din Spania.
prietenul meu are motocicleta si prin aprilie , un sofer roman, dar cu masina inmatriculata in spana l-a accidentat . ia provocat o paguba la motocicleta in valoare de 113 mil ron. evaluata de un service desigur din raza jud. bv. i s-a eliberat si un deviz cu paguba evaluata in valoare de 113 mil ron. actele au fost trimise bucuresti la niste sefi mai mari spre aprobare, insa acolo i s-au aprobat numai 95 mil ron. apoi a trimis actele (in copie cf cu originalul) in spania la firma de asigurari unde avea soferul respectiv facuta asigurarea si de acolo, firma de asigurari a facut transfer bancar pe suma de 113 mil. ron. acum avem o problema insa: firma intermediara (firma romaneasca de altfel) acum ne tot avertizeaza ca ne da in judecata sa obtina diferenta de la 95 la 113 (adica 18 mil). legal se poate sa ne oblige sa restituim diferenta? desi devizul a fost facut pe suma de 113 mil si aporbat pe 95, iar firma de asigurari spaniola a dat totusi toti banii!? va multumesc f mult pt raspun(uri).
Răspuns la discuția o mare-mare problema!!!
Nu am primit nici o somatie, insa din cate stiu , trebuie sa anuntam banca de decesul sau. Presupun ca nu se poate sub nici o forma sa ascundem acest "eveniment" . Multumesc foarte mult pentru sfaturile date, si o sa tin cont de ele.
va rog sa ma ajutati cu un raspuns, o lamurire. Am o problema mare, foarte mare. Acum o luna, tatal prietenei mele de-o viata, a murit. In timpul vietii omul si-a facut un imprumut la o banca, imprumut de 9000 euro, pe care desigur nu a mai apucat sa ii restutuie. Nici nu si-a facut nici un fel de asigurare si nici nu a garantat imprumutul cu bunuri sau ceva asemanator. Imprumutul era pe numele lui. Acum, ca a murit, banca se poate indrepta catre sotia sa si fiica lui?
Va multumesc, pentru raspunsurile date.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marza_alexa a scris:

ea a dat in 2008 si atunci la BB era alt decan. Scrie la sfarsitul listei numele decanului.


O corectura mica-mica: la sfarsitul listei e numele prodecanului av. Alexandru Herbay. Decan era Dl. Ion Ilie-Iordachescu, nu de alta dar abia ce trecuse pe lumea celor drepti dl. Iordanescu. Citez de pe site-ul BB : "Decanul Baroului Bucureşti este av. Ion Ilie-Iordăchescu, absolvent al facultăţilor de Filologie-Istorie şi de Drept. A fost ales Decan al Baroului Bucureşti la Adunarea Generală din 05 octombrie 2008.":)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Diana_1604 a scris:

Mihaela a scris:

ILIE-IORDACHESCU ANDREEA 8 /7 /7 /8 / media 7.5 - ADMIS. X-( Al cui credeti ca este acest nume?! Al fiicei d=nului decan al BB. Priviti si va minunati! :O
eu zic ca asta nu inseamna nimic....cred ca daca tata ar fi fost decanul, as fi invatat oricum, macar sa nu-l fac de rusine :)
si probabil si "tata" mi-ar fi spus din timp ca examenul e in septembrie in loc de nov-dec :D



Scuzele mele, e din sesiunea de anul trecut. Partea cu invatatul s-o lasam cum pica, in functie era tot dl Decan. Si apoi, daca s-a pregatit atat de bine, de ce nu se prezinta in instante? Sa sustina cauze??? O vad cum ii tine de urat tatalui sau, si asisitentei. De fapt, sta pe culoarele tribunalului si CAB, la brat (si povesti probabil) cu d-na asistanta a tatalui sau. Asa ca, am suspiciuni intemeiate cu privire la acele note.;)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
flavy05 a scris:

Stiti cumva cand se vor afisa rezultatele finale, adica rezultatele privind contestatiile?:-/


Din discutiile purtate pana acum : luni se vor afisa. Pana atunci insa va sfatuiesc sa mergeti cu jalba in protap la Decan si sa va sustineti dreptatea.:fight: Observ ca nul acesta a fost mai tragic ca in orice alt an la exam de admitere in avocatura , atat la BB cat si la barourile din tara. In anii trecuti nimeni nu a scos o vorba pt ca procentajul celor admisi il depasa cu mult pe cel al celor respinsi, deci oarecum, se pp ca trierea fusese facuta corect. Insa acum ...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
ILIE-IORDACHESCU ANDREEA 8 /7 /7 /8 / media 7.5 - ADMIS. X-( Al cui credeti ca este acest nume?! Al fiicei d=nului decan al BB. Priviti si va minunati! :O