avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate cadriancosmin

Activitate cadriancosmin

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea: X este acasa impreuna cu nevasta.X se uita pe geam cum necunoscutul Y fura vaca din curte, propietatea X. X nu reactioneaza la cele vazute sub nici o forma.

In situatia data, in prezenta caror infractiuni ne aflam si de ce ?

Va multumesc pentru raspunsuri.

Ps: imi cer scuze pentru incadrarea gresita in topic.acum am vazut ca am bifat in mod eronat la publicarea mesajului.
Buna ziua,

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Imi sunt de real ajutor.
Buna seara,

Situatie: X(Barbatul) si Y(Femeia) traiesc in concubinaj, iau nastere 2 copii (in prezent minori).Fetita 5 ani, baiatul 2 ani. Femeia pleaca de acasa(in strainatate), ii paraseste , barbatul actioneaza in instanta pentru custodia copiilor pe care o si castiga.Femeia este obligata la plata pensiei alimentare (pe care nu a platit-o niciodata).

Barbatul nu isi permite sa creasca copilul cel mic in conditii optime si de aproximativ 1 an de zile l-a lasat in grija unor buni prieteni care ii ofera cele mai bune conditii.

Barbatul s-a hotarat sa " incredinteze " (probabil termenul nu este corect) catre acesti prieteni buni in sensul de a trece copilul pe numele lor , sau in custodie,infia(oricare ar fi termenul corect). Mai simplu, sa dea copilul cel mic (baiatul) prietenilor ca si cum ar fi al lor (in drepturi).

Intrebare: Pentru aceasta speta, exista vreo varianta legala pentru a da copilul de catre acesti prieteni si daca da, care este acesta? Vreun act la notar?