avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate cocosioanalr

Activitate cocosioanalr

multumesc pt raspuns
Buna seara,

Va rog daca se poate sa ma ajute cineva in urm.problema, sunt administrator a unei Asociatii de proprietari pe care am preluat-o in oct 2011 inca de atunci am vazut ca sunt f multi restantieri si din acest motiv Asociatia a ramas fara caldura, ba chiar risca sa ramana si fara apa rece. Motiv pt care am luat urm.masuri:
- am dizolvat asociatia care initial era pt 3 scari si am infiintat o noua Asociatie pt scara pe care de astfel am si preluat-o
- am facut notificari la toti restantieri care nu a avut niciun efect
- i-am dat in judecata
In prezenta sau terminat toate procesele dupa circa 1si 3 luni si la fiecare ap s-a castigat doar 1/4 din suma, deoarece diferenta cica s-a prescris.
ex: ap.cu 40000 - s-a castigat doar 10000.
Mentionez ca datoria a acumulato din 2005 - pana in prezent, proprietarul a mai facut cateva plati in parcusul acestor ani , dar datoria din 2005 - 2009 tot s-a prescris.
intrebarea mea este? mai pot face ceva sa recuperez acesti bani?si care ar fii modalitatile? pot da in judecata vechea conducere pt ca nu i-au dat pe restantieri in judecata in termenul legal astfel incat nu s-ar fii ajuns aici.

Va multumec anticipat,
Buna seara,
Va rog sa aveti amabilitatea sa ma ajutati cu urm.problema a unei cunostiinte:
Deoarece dna a avut multe datorii personale in mare parte cauzate de baiatul d-sei a fost nevoita sa iti vanda aparatamentul cf. si sa plateasca aceste datorii, cu suma ramasa a cumparat o garsoniera cf.3. aceasta garsoniera desi a fost cumparata cu banii ramasi din apart vandut, d-na in cauza a facut greseala de al trece pe contract si pe fiul ei (cel care a cauzat si datoriile) in speranta ca o va ingriji atat pe mama ei cat si pe ea.
In concluzie pe contractul de vanzare-cumparare sunt trecute 3 pers ea, mama si fiul. Mentionez ca in acest ap locuieste doar d-na cu mama in varsta de 90 ani, amamdoua au pensii f mici si din acest motiv nu au mai putut plati cotele de intretinere la bloc, in concesinta asociatia le-a dat in judecata si a castigat, d-na urmand sa achite 6000 ron restanta in 8 rate lunare. Baiatul refuza sa le ajute spunand ca prefera sa le vada in strada.
Pot face doamnele ceva cu acest baiat nerecunoscator? ar vrea sa dea garsoniera unei familie iar aceasta sa-i plateasca restanta si sa aiba grija de ele, dar fiul nu renunta la partea lui.
Exista vreo cale de atac pt al scoate din contract? sau macar exista vreo posibilitate legala sa fie obligat si el sa participe la chel de intretinere al acestui apartament in calitate de coproprietar(macar cele legate de cota parte).

Va multumesc anticipat celor care pot sa-mi dea un raspuns,