avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate LPavel

Activitate LPavel

Buna ziua, in 2008 am achzitionat o masina noua , Renault Symbol, si evident ca am fost obligata sa platesc taxa de prima inmatriculare. Este posibil sa recuperez aceasta suma tinand cont de faptul ca nu mai este in propietetea mea din 2011 , an in cand am vandut-o?
Daca este posibil cui trebuie sa ma adresez si cu ce acte?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Statut chirias/vecini galagiosi
Dumneavoastra nu intelegeti sau va faceti ca nu intelegti ca aici nu este vina copilului ca face galagie la ore nepotrivite ci a parintelui care nu stie sa isi struneasca copilul. Ca sa nu mai spun ca un copil de 4-5 ani ar trebui sa doarma la miezul noptii nu sa alerge si sa sara prin toata casa. Nu are nimeni pretentia sa se aplice metode de educare pe care poate ca doar Inchizitia le practica.
Răspuns la discuția Statut chirias/vecini galagiosi
Multumesc pentru raspuns dar nu este util. Politia a raspuns ca daca este vorba de galagie provocata de copii sau animale (caini) nu intervin.
Buna ziua, locuiesc la bloc cu chirie iar papartamentul de deasupra mea este locuit tot de chiriasi. Acestia s-au mutut recent si au un copil de circa 5 ani. Problema mea este ca nu stiu cum sa procdez in urmatoarea situatie. De mai bine de o spatamana acest copil face galagie, aleagra, tranteste, tropie dupa ora 22.00. Se linisteste duoe ora 24.00, ieri era chiar 01.30 noatea cand inca alegra prin casa. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Nu ma pot odihni nici eu si nici familia mea. Ce drepturi am fiind chirias? Mentionez ca administratorul, care are si functia de presedinte a blocului a fost anuntat dar a spus ca nu se implica. Trebuie sa vorbesc cu propietarul? Cine poate interveni ca sa discute cu chiriasii de la apratmentul de deasupra mea? Multumesc anticipat.