avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate cristialex04

Activitate cristialex04

Buna, as vrea sa ma ajutati, va rog, cu explicatii sau surse de informare in legatura cu ce trebuie sa fac dupa un proces incheiat cu hotarare definitiva (fond, apel si recurs), cu privire la o mostenire.

Masa succesorala se compune dintr-un imobil, un depozit bancar, un drept de creanta al adversarei si un autoturism (folosit de adversara).

Lotizarea este foarte alambicata, adversara avand obligatia sa despagubeasca celelalte parti (conform lotizarii), pentru atribuirea unui imobil.
Suma din contul bancar ar acoperi totalul partii de succesiune cuvenite mie.

Eu am de primit echivalentul a jumatate din suma de bani din banca si autoturismul. As vrea sa merg la banca si sa scot, in baza hotararii judecatoresti, suma de bani care mi se cuvine. Insa din hotarare nu reiese foarte clar acest lucru.

De unde sa incep? Ce ar trebui sa fac sa obtin banii? In baza hotararii, pot merge la banca sa ridic suma de bani?

Nu gasesc nicaieri vreo procedura sau un mod de lucru.

Multumesc,
M-am gandit la acest aspect dar inainte de a ma adresa instantei ar trebui sa fac o plangere la autoritatea tutelara sau sa ma adresez unui "cabinet de mediere".

Multumesc,
Buna ziua, din pacate mama (vitrega) a surorii mele incalca "dreptul de a mentine relatii personale si contacte directe cu parintii, rudele, precum si cu alte persoane fata de care copilul a dezvoltat legaturi de atasament.", prevazut de legea legii 272/2004, art. 14. Copilul are 10 ani si isi manifesta dorinta de a ne vedea; insa mama sa refuza stabilirea unui program rezonabil de vizita. Dupa negocieri insistente accepta cel mult o vizita pe trimestru, maximum 2 ore (in ultimii 3 ani, doar de sarbatori a acceptat vizita). Mentionez ca tatal (al meu si al surorii) a decedat.

Va rog sa imi comunicati care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru obtinerea dreptului de a-mi vizita sora.

Multumesc,