avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate adutzu01

Activitate adutzu01

Nu exista nici un consilier care ma poata ajuta cu un rapsuns?

Multumesc

adutzu01 a scris:

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc

asa voi face.

Multumesc pentru sfaturile acordate pana in acest moment.
Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc
Prin asta sa inteleg ca daca este posibil si firma are impozit pe profit ce depaseste suma cheltuita pentru acordarea acestor vouchere, atunci firma poate deduce intreaga suma.

Este concluzia mea corecta?

Multumesc
Multumesc din nou.

Revin cu clarificari asupra intrebarii mele.

Pe mine ma intereseaza spre exemplu, ce suma poate deduce ANGAJATORUL din impozitul pe profit daca spre exemplu are 1000 de angajati carora le ofeta la fiecare vouchere de vacanta in valoare de 1900 de lei. Asta insemna pentru angajator o cheltuiala de 1000 x 1900=1.900.000 Lei.

Am cautat OUG 8/2009 dar nu imi este clar care sunt acele limite. M-am uitat si in codul fiscal si la fel nu am gasit.

Poate cineva sa ma ajute cu mai multe detalii despre ce articole sa studiez pentru a intelege care este gradul de deductibilitate?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns.

Puteti fi mai explicit vis-a-vis de ce insemna deductibilitate limitata?
Exista un cuantum maxim ce poate din deductibil din impozitul pe profit?
Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns dar totusi nu inteleg. Noua ni s-a prezentat o decizie de reprezentare din partea administratorului legal al firmei, si in acea decizie apare pe langa managementul firmei, un avocat care nu este angajat al firmei. Sa inteleg ca nu este respectat articolul citat de dvs din Dialogul Social?

Multumesc
Buna ziua.
As avea o intrebare legata de dreptul de a fi asistat de un avocat in cadrul negocierilor unui Contract colectiv de munca.

Lucrez intr-o firma in care nu avem sindicat si avem ales prin vot un Consiliu al reprezentantilor salariatilor. Au fost demarate procedurile de negociere a unui nou contract colectiv de munca, si la prima sedinta in partea managementului a aparut si un avocat care face parte din comisia de negociere din partea angajatorului. Avocatul nu este angajat al firmei dar este numit prin decizie de catre angajator sa ii reprezinte pe langa echipa de management. As vrea sa stiu daca Consiliul, are dreptul sa fie asistat pe toata durata negocierilor de un avocat ales sau de orice expert ar fi nevoie(ex: Expert financiar, Expert in HR care sa stie bine situatia pietei fortei de munca locale si nationale?

In cazul in care raspunsul este da, in baza carui articol? Cine va plati serviciile acelei persoane?

Daca nu se poate sa fim asistati, putem cere sa fim consiliati pe subiecte legate de piata fortei de munca, nivel salarial, nivel de ocupare...samd... Si in acelasi timp cine va plati acest serviciu.

Va multumesc anticipat