Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vouchere de vacanta in mediul privat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vouchere de vacanta in mediul privat

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc
Nu exista nici un consilier care ma poata ajuta cu un rapsuns?

Multumesc

adutzu01 a scris:

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc