avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vouchere de vacanta in mediul privat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vouchere de vacanta in mediul privat

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: adutzu01 , utilizator 10:05, 9 Octombrie 2018
Nu exista nici un consilier care ma poata ajuta cu un rapsuns?

Multumesc

adutzu01 a scris:

Buna ziua,
Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa:
1. Sa acorde tuturor angajatilor, sau poate stabili un grup de angajati carora sa le acorde?
2. Angajatii care vor primi aceste Vouchere, vor plati impozit pe venit (10%) pentru valoarea lor?
3. Costul acestor vouchere integral suportat de catre angator (taxe de emitere, valoare fizica vouchere) este un cost ce poate fi dedus din impozitul pe profit al firmei respective? Aici ma refer spre exemplu: 10 angajati...10 vouchere de 1900 Lei +plus taxe de emitere. Firma poate deduce din impozitul pe profit al ei suma de 19000 Lei plus taxele de emitere/imprimare?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vouchere de vacanta in mediul privat adutzu01 adutzu01 Buna ziua, Puteti sa imi spuneti daca in domeniul privat, angajatorul hotaraste sa acorde acest beneficiu angajatilor sai trebuie sa: 1. Sa acorde tuturor ... (vezi toată discuția)
Deduceri pentru copilul aflat in intretinere Verapop Verapop Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:pt un angajat cu cim pe per nedet cu un copil in intretinere si care doreste sa il ... (vezi toată discuția)
Inreg contabile in urma controlului fiscal CRISTYNA CRISTYNA Buna ziua. Am si eu o problema care imi da batai de cap de cateva zile. Am avut un control fiscal la firma la care lucrez si in urma controluli s-a constatat ... (vezi toată discuția)