avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate Mr-X

Activitate Mr-X

APET_R a scris:

in baza legii 112/1995 , vanzarea unui apartament dintr-o casa se face si cu terenul aferent in cote parti in functie de suprafata utila a apartamentului. Cotele indivize sunt formate din cotele din utilitati si terenul cladit si necladit. Daca aveti cota de 10%, atunci din terenul necladit revine apartamentului pe care in detineti.


Asta inteleg si eu din contractul de vanzare cumparare, dar de ce trebuie sa platim in continuare chirie pe o suprafata de teren pe care ar trebui sa o avem in proprietate conform contractului? Ce as putea face in acesta privinta?

Este trecut in contract spatiul de sub ap., 80mp.
Imi puteti spune unde pot gasi o definire a spatiilor comune, conform legii?

Suprafata de teren a curtii este mai mare, pe suprafata libera si-au construit proprietarii magazii. Problema este ca nu este indicata zona de folosinta, iar spatiul pe care il folosim noi este relativ mic, 20mp, iar in contract sunt trecuti 100 mp.
In contractul de vanzare-cumparare este specificata cota parte de 10% din partile comune, terenul respectiv nu este parte comuna?
Buna ziua,

Parintii mei detin un apartament si o cota parte din partile comune de 10% intr-un imobil (casa nationalizata) cumparat in baza legii 112/1995.
In contractul de vanzare-cumparare este specificat ca se vinde si cota parte impreuna cu apartamentul si terenul de sub ap. Ulterior vanzarii a fost incheiat un contract de inchiriere pentru o suprafata de teren din perimetrul curtii.
Din moment ce aceast teren este in perimetrul curtii, nu este detinut de catre parintii mei prin cota parte? De ce trebuie platita chirie pe acesta?

Va multumesc.
Se pare ca nu prea intereseaza pe nimeni acest subiect, oare din ce cauza, pt. ca este vorba de un avocat?

Il puteti inchide, va multumesc!
Buna ziua,

Va multumesc pt raspuns.
Voi angaja un alt avocat, dar cum ramane cu acesta? Onorariul platit este destul de mare, platit din imprumuturi la banci, el a incercat sa ma insele. Cum ii pot interzice sa depuna sau sa faca modificari in dosar in numele meu?
Trebuie sa ma adresez baroului?
Buna seara,

Am o problema cu avocatul, am un proces civil la care nu mai exista apel. Avocatul imi recomanda sa las cealalta parte implicata in proces sa castige recursul, ca apoi sa castig eu in apel.
Consider ca a facut o intelegere cu cealalta parte si nu-mi reprezinta interesele in proces.
As vrea sa renunt la serviciile acestuia, apoi sa-i pun interdictie dosar, dar nu stiu cum sa procedez. Ce pot face in acest caz, mentionez ca am achitat deja onorariul conform contractului.