Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata chirie teren in folosinta - teren vandut ca si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata chirie teren in folosinta - teren vandut ca si cota parte in baza legii 112/1995

Buna ziua,

Parintii mei detin un apartament si o cota parte din partile comune de 10% intr-un imobil (casa nationalizata) cumparat in baza legii 112/1995.
In contractul de vanzare-cumparare este specificat ca se vinde si cota parte impreuna cu apartamentul si terenul de sub ap. Ulterior vanzarii a fost incheiat un contract de inchiriere pentru o suprafata de teren din perimetrul curtii.
Din moment ce aceast teren este in perimetrul curtii, nu este detinut de catre parintii mei prin cota parte? De ce trebuie platita chirie pe acesta?

Va multumesc.
Mr-X, utilizator
Pentru ca terenul din curte nu le apartine... si il folosesc.
Trebuie sa faceti diferenta intre terenul de sub casa si cel de langa casa.
In contractul de vanzare-cumparare este specificata cota parte de 10% din partile comune, terenul respectiv nu este parte comuna?
Terenul este .... teren.
Spatiile comune sunt holurile, podul, pivnita etc iar cota de 10 % se raporteaza la acestea. Daca nu se face vorbire despre teren in actul parintilor inseamna ca nu aveti nici macar cota parte din terenul pe care este edificata constructia. Este normal sa plateasca chirie proprietarului.
Mergeti la Impozitele si taxele locale unde veti primi lamuririle necesare!
Este trecut in contract spatiul de sub ap., 80mp.
Imi puteti spune unde pot gasi o definire a spatiilor comune, conform legii?

Suprafata de teren a curtii este mai mare, pe suprafata libera si-au construit proprietarii magazii. Problema este ca nu este indicata zona de folosinta, iar spatiul pe care il folosim noi este relativ mic, 20mp, iar in contract sunt trecuti 100 mp.