avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1352 soluții astăzi
Forum Activitate juanfernandez

Activitate juanfernandez

Buna,doresc sa prezint cazul unei cunostinte care in urma cu un an jumate a deschis o firma pe numele lui prin care inmatricula masini in Romania pentru diferite persoane care le aduceau din strainatate dar nu a platit impozit la stat deloc in tot acest timp iar datoria a ajuns undeva la peste 1 milion de euro iar acum este cercetat de procuror pentru evaziune fiscala,iar daca nuare bunuri si bani sa achite aceasta datorie catre stat ce i se poate intampla este pasibil de inchisoare sau ce urmeaza. Astept un raspuns. Va multumesc.
Buna,doresc sa ma ajutati in urmatoarea chestiune legata de mostenire.Tatal meu vitreg a decedat acum doua luni iar acum au ramas mama mea o sora si un frate (copii de drept ai tatalui decedat).Tatal impreuna cu mama au detinut un singur imobil pe numele lor dupa casatorie,iar acuma dupa deces mama impreuna cu cei doi copii ai tatalui au facut succesiunea.Fratele meu vitreg a renuntat la mostenire in favoarea sorei mele vitrege.Mama impreuna cu sora mea au devenit mostenitoare de drept pe imobilul mentionat mai sus.Au vandut imobilul cu suma de 77000 Roni iar eu doresc sa aflu cat i se cuvine surorii mele si cat mamei mele din aceasta suma.Astept un raspuns.Va multumesc.
Buna,doresc sa ma lamuriti intro chestiune legata de mostenire.Tatal meu vitreg a decedat acum o luna de zile iar in urma lui ca mostenitori legali au ramas mama mea si doi frati,o sora si un frate.A detinut un apartament in coproprietate cu mama iar imediat dupa deces au deschis succesiunea pentru a putea vinde acest apartament.Fratele meu a renuntat la partea lui in favoarea surorii mele printr-un act incheiat la notar deoarece el este plecat in Spania si nu poate veni tot timpul in tara.Pe data de 23 aprilie 2013 trebuie sa se prezinte la notar si mama si sora mea pentru incheierea succesiunii si a contractului de vanzare cumparare intre ele si viitorii proprietari ai apartamentului.Problema este ca sora mea vrea sa renunte la partea care i se cuvine dupa succesiune in favoarea mamei pentru ca aceasta sa-si poata cumpara o garsoniera si sa-si plateasca toate datoriile care au ramas de tatal nostru.Vreau sa aflu daca sora mea renunta la partea ei dupa vanzarea apartamentului trebuie sa o faca prin declaratie la notar nu doar verbal,iar daca nu face declaratia de renuntare dupa ce mama isi cumpara locuinta ei din mostenirea ramasa sora mea mai are vreun drept vreodata sa-si ceara partea ramasa dupa tatal ei.Astept un raspuns si va multumesc pentru ajutor.
Firma de recuperare mi-a trimis pe e-mail o intelegere de plata si un formular ce trebuie complectat cu datele mele personale si semnatura pe care trebuie sa-trimit impreuna cu o copie de buletin la adresa lor.Daca semnez acel formular gata sant al lor si nu pot sa o mai lungesc asa ma pot actiona mai rapid in instanta pentru executarea silita daca nu respect intelegerea lor de plata.Ce ma sfatuiti sa fac,sa respect intelegerea sau sa astept sa-mi pna poprire pe salar caci alte bunuri nu detin.Va multumesc pt.intelegere si ajutor.
Aceasta firma de recuperari au facut propunerea ca sa platesc suma de 200 Roni in primele 6 luni iar dupa aceea o sa stabilim in functie de venitul meu daca imi permit sa continuam asa sau rata se va mari sau micsora pana la achitarea creditului.Sa inteleg de la DV.ca cazul meu nu se poate considera Frauda bancara daca nu am platit nici o rata la acest credit.Daca nu doresc sa colaborez cu aceasta firma de recuperari si astept sa ma actioneze banca in judecata ce se poate intampla in afara ca va trebui sa platesc si cheltuielile de judecata.Astept un raspuns si va multumesc pentru ajutor.
Buna,am contractat in aprilie 2011 un credit de nevoi personale fara garantii in valoare de 15000 Roni de la Raiffeisen Bank printr-un intermediar bancar,iar in contract specifica faptul ca dupa primele 6 luni de plata am dreptul la pauza a trei rate cand doresc iar eu am inteles de la intermediar ca primele trei luni nu trebuie sa platesc vreo rata la banca.Am fost plecat in strainatate iar la intoarcere am fost surprins sa aflu ca am fost inclus in baza de credit ca rau platnic pentru neachitarea ratelor si creanta creditului a fost vanduta unei firme de recuperari iar banca spunandu-mi c nu mai au nici o treaba cu mine.Acum firma de recuperari a incercat sa-mi propuna un plan de recuperare a creditului printo rata de 200 de roni in primele 6 luni sau daca nu accept o sa-mi trimita dosarul in instanta spunand ca pe langa o executare silita adica poprire pe salar pentru ca alte bunuri nu detin sar putea sa fiu acuzat si de FRAUDA bancara deoarece sant trecut in dosar de rea credinta ca nu am platit nici o rata si poate deveni un caz penal.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu cazul meu si sa-mi spuneti ce e de facut,iar daca cazul meu poate fi cnsiderat penal.Va multumesc mult.