avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate Morokei

Activitate Morokei

Buna,

Ordinul 250/2004 la noi in tara scuteste pe absolventii studiilor superioare in Informatica de taxa pe venit de 16% (daca angajatorul respecta conditiile stabilite in ordinul respectiv). Am auzit ca asa ar fi cazul si in Germania sau mai multe state din UE, insa nu am gasit nimic concret. Imi poate cineva confirma daca aceasta lege este valabila pe tot teritoriul UE? Doar Germania ma intereseaza in mod special. Facultatile acredidate din Romania sunt recunoscute in UE cand vine vorba de angajare, insa sunt foarte curios daca se aplica scutiri pe impozit.

Multumesc anticipat!
Buna,

Dupa cum spune si titlul, ma intereseaza daca se poate cere ajutor de inmormantare / deces daca decedatul nu avea pensie si a trecut mai mult de un an de la deces (1an si 3 luni). Este vorba de bunica mea. Mama mea (fiica decedatului) a suportat cheltuielile de inmormantare si mai are chitantele. Mama este angajata de peste 20 de ani insa bunica mea nu a lucrat si nu a avut pensie.

Se mai poate depune cerere pentru acest ajutor avand in considerare situatia de mai sus? Multumesc anticipat!