avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate luissss

Activitate luissss

In anul 2012 am fost amendat de Garda Financiara cu 20000 RON , m-a inselat un avocat si nu a depus contestatia si am ramas cu aceasta amenda.
As vrea sa stiu daca genereaza penalitati sau dobanzi si dupa cati ani se prescrie sau pot fi executat silit si pe ce cai.
Executarea se extinde asupra bunurilor personale sau numai bunurile firmei care nu exista , deoarece cifra mea de afaceri este sub 30000E pe an.
Buna ziua,

am o firma careia i-am suspendat activitatea in urma cu 3 ani.
Intrebarea este de ce demersuri am nevoie pentru a o repune in activitate si ce acte imi sunt necesare.Multumesc.
Răspuns la discuția inchidere societate
Modelul de hotarare a asociatilor GIE pentru dizolvare si lichidare societate fara nici un fel de activitate. este valabil modelul pe care l ati postat si pentru o firma cu doi asociati? Daca nu e, de unde o obtin? Si fara lichidator?
Am primit o amenda nejustificat de mare , 20000 RON si as vrea sa stiu pana la ce se extinde executarea avand in vedere ca sunt S.R.L cu cifra de afaceri foarte mica.Cum trebuie sa procedez pentru ca nu am posibilitati de plata si amenda nu este sustenabila iar asta reiese si din datele contabile.
In urma unei amenzi de la garda financiara la care nu a facut contestatie avocatul, desi amenda era de 20000 LEI , am aflat ca avocatul era scos din barou datorita abaterilor si am ramas cu aceasta suma debit la fisc.Am facut contestatie mult prea tarziu si am primit raspuns nefavorabil , primind executare silita de la administratia financiara.Am primit o amenda de 200 LEi contencios administrativ.
1. Cum decurge o asemenea executare ?
2. Pot sa ma angajez sa platesc in rate aceasta amenda ?Deoarece firma este cu cifra de afaceri , mica .
3. Care ar mai fi calea de atac , pentru ca am chemat in judecata avocatul care ma inselat.
4. Nu am bunuri pe firma si ce poate sa mi execute?