avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate M-Roxanne

Activitate M-Roxanne

-Sotul meu a intrat in concediu crestere copil in ianuarie 2013.
-Am primit indemnizatia in cont in martie (pentru ianuarie si februarie).
-In luna martie insa a prestat niste servicii la o spalatorie printr-o cunostinta vreo 2 ore pe zi nestiind ca patronul ii va face contract individual de munca.
-Ideea e ca l-a si semnat..(nu stiu ce a fost in capul lui)
-Acum mi-e teama ca ne opreste indemnizatia chiar daca isi da demisia dupa 1 luna de munca.
-Ne mai opreste indemnizatia daca isi da acum demisia? (ma gandeam ca poate nu se sesizeaza pentru 1 luna lucrata)
-Sau daca da...atunci ce putem face sa primim indemnizatia iar? Ce e de facut daca vedem ca au oprit-o? Exista vreo solutie?
-Banuiesc ca trebuie sa astept luna aprilie pentru a vedea daca ne intra banii in cont pentru martie...dar daca vedem ca nu intra...?

Astept raspuns si va multumesc
Stima
am inteles, va multumesc foarte mult.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Am inteles totul pana la un punct... .Este exclus sa le pot face pe amandoua odata, deci voi alege sa merg acum la lucru si sa primesc banii cand va implini copilul 1 an numai ca aici nu sunt prea lamurita.

Va rog sa ma corectati daca gresesc:

1. Depun actele pentru stimulent acum (renuntand astfel la indemnizatie, clar), alaturi de o dovada de la locul de munca unde intentionez sa ma angajez ( mi-au spus ca imi fac contract individual de munca de la 1 martie), si banii incep sa-i primesc automat dupa ce a facut copilul 1 an? Mai reinoiesc ceva atunci...sau pur si simplu astept sa intre in cont? Asta nu inteleg.

2. ...sau ma angajez pur si simplu...astept sa mi se opreasca indemnizatia si depun actele pentru stimulent cand face copilul 1 an?

Stima
buna ziua, as avea o intrebare referitoare la indemnizatia crestere copil. Am primit pt prima data acum indemnizatia dupa 3 luni insa as dori sa ma angajez 2 ore pe zi cu contract individual de munca. Mentionez ca am optat pentru 2 ani si am inteles ca ma pot intoarce la munca doar dupa ce implineste copilul 1 an si as primi 500 de lei stimulent in locul indemnizatiei dar in cazul meu mi s-a oferit ocazia sa lucrez doar 2 ore pe zi...pierd indemnizatia daca fac acest lucru??...astept un raspuns...multumesc anticipat