Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am lucrat 1 luna in timpul CCC-opreste indemnizatia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am lucrat 1 luna in timpul CCC-opreste indemnizatia?

-Sotul meu a intrat in concediu crestere copil in ianuarie 2013.
-Am primit indemnizatia in cont in martie (pentru ianuarie si februarie).
-In luna martie insa a prestat niste servicii la o spalatorie printr-o cunostinta vreo 2 ore pe zi nestiind ca patronul ii va face contract individual de munca.
-Ideea e ca l-a si semnat..(nu stiu ce a fost in capul lui)
-Acum mi-e teama ca ne opreste indemnizatia chiar daca isi da demisia dupa 1 luna de munca.
-Ne mai opreste indemnizatia daca isi da acum demisia? (ma gandeam ca poate nu se sesizeaza pentru 1 luna lucrata)
-Sau daca da...atunci ce putem face sa primim indemnizatia iar? Ce e de facut daca vedem ca au oprit-o? Exista vreo solutie?
-Banuiesc ca trebuie sa astept luna aprilie pentru a vedea daca ne intra banii in cont pentru martie...dar daca vedem ca nu intra...?

Astept raspuns si va multumesc
Stima
1. Incepand cu luna in care a obtinut venituri salariale i se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. Pentru a se relua plata indemnizatiei pentru CCC trebuie sa mearga la Primarie (unde a depus actele pentru CCC) si sa duca dovada ca a incetat activitatea la firma respectiva si9 ca nu mai are venituri din salarii.

3. Sau se adreseaza direct Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane