avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am lucrat 1 luna in timpul CCC-opreste indemnizatia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am lucrat 1 luna in timpul CCC-opreste indemnizatia?

-Sotul meu a intrat in concediu crestere copil in ianuarie 2013.
-Am primit indemnizatia in cont in martie (pentru ianuarie si februarie).
-In luna martie insa a prestat niste servicii la o spalatorie printr-o cunostinta vreo 2 ore pe zi nestiind ca patronul ii va face contract individual de munca.
-Ideea e ca l-a si semnat..(nu stiu ce a fost in capul lui)
-Acum mi-e teama ca ne opreste indemnizatia chiar daca isi da demisia dupa 1 luna de munca.
-Ne mai opreste indemnizatia daca isi da acum demisia? (ma gandeam ca poate nu se sesizeaza pentru 1 luna lucrata)
-Sau daca da...atunci ce putem face sa primim indemnizatia iar? Ce e de facut daca vedem ca au oprit-o? Exista vreo solutie?
-Banuiesc ca trebuie sa astept luna aprilie pentru a vedea daca ne intra banii in cont pentru martie...dar daca vedem ca nu intra...?

Astept raspuns si va multumesc
Stima
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:10, 29 Martie 2013
1. Incepand cu luna in care a obtinut venituri salariale i se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. Pentru a se relua plata indemnizatiei pentru CCC trebuie sa mearga la Primarie (unde a depus actele pentru CCC) si sa duca dovada ca a incetat activitatea la firma respectiva si9 ca nu mai are venituri din salarii.

3. Sau se adreseaza direct Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil INDEMNIZATIECC INDEMNIZATIECC Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: Am nascut in luna IANUARIE 2012, si in martie am depus actele pentru indemnizatie de crestere copil (n-am primit nici un ... (vezi toată discuția)
Plata concediului postnatal ramqby ramqby Buna seara si La multi ani!! Va rog sa-mi spuneti cati bani voi lua fiind in concediu postnatal,daca in ultimele 12 luni venitul meu a fost de ... (vezi toată discuția)
Indemnizaþie de creºtere copil – tatãl obligat la efectuarea unei luni de concediu creºtere copil Catinca24 Catinca24 Buna ziua, Conform normelelor metodologice de aplicare a prevederilor ordonanţei de urgenţă a guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia ... (vezi toată discuția)