avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate nadinaalexa

Activitate nadinaalexa

Răspuns la discuția Vanzare dupa succesiune
Va multumesc pentru raspuns.
Alta intrebare: dintr-o intamplare (nefericita pentru mama mea), in ultimele doua luni, sora mea care nu vrea sa vanda a ajuns sa stea in casa mostenita. nu vrea sa plece si a inceput sa vanda din casa. mama mea sta la Bucuresti, casa fiind intr-o comuna din judetul Ialomita. Mama mea nu stie cum sa faca sa o alunge din casa, ii este frica ca va vinde tot din casa. In plus a mai adus acolo doi barbati sa stea cu ea, cu care mama mea nu este de acord. Ce se poate face legal in aceasta situatie? Cum se poate scoate afara de acolo? Ea sustine ca este dreptul ei sa stea acolo...Ce am putea face in situatia asta?(mie imi este greu sa intervin, eu locuind acum in Italia).
Va multumesc pentru un eventual raspuns.
Buna seara.
Am o singura intrebare:
S-a facut succesiunea dupa moartea tatalui meu si eu. La succesiune suntem: mama mea, eu si cele doua surori ale mele. Eu,sora mea mai mica si mama vream sa vindem casa. Daca cealalta sora se opune se poate vinde? Noi avem, impreuna, 7/8, iar sora mea care nu vrea sa vanda are 1/8. Majoritatea poate vinde?
Va multumesc pentru un eventual raspuns.
Buna ziua.
Va scriu pentru a afla ceea ce trebuie facut in urmatoarea situatie:
Ea si el casatoriti de 7 ani. Amandoi acum (si la casatorie) sunt in strainatate. Amandoi cu serviciu la negru. Exista un copil minor (5 ani). Ea vrea sa divorteze si nu stie cum sa faca. Are buletin pe adresa soacrei (in Targu Neamt), banuiesc ca acolo trebuie sa intenteze procesul de divort. Nu se poate deplasa in Romania si nici rude/prieteni nu o pot reprezenta acolo. Poate avocatul pe care il va angaja sa o reprezinte?, trebuie procura banuiesc, nu? Vrea neaparat ca, copilul sa ramana la ea. Nici sotul si nici ea nu au un venit demonstrabil (ea va incerca sa il convinga pe seful ei sa-i faca un contract part-time. Are sanse sa primeasca copilul? Este vorba de un divort fara partaj, dar cu un minor. Este vorba de o nepotrivire de caracter, el nu comunica. Se poate rezolva totul doar prin procura catre avocat? (adica se poate rezolva daca ea nu va veni in tara?). Ce acte ar trebui pentru inceperea divortului? Cam cat ar costa onorariul avocatului in situatia asta in Piatra Neamt? Tot ce vrea este ca minorul sa fie incredintat ei. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.