avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate danielstroe

Activitate danielstroe

Buna ziua,

Am fost sunat de un politist de la o sectie de politie care m-a chemat la sectie sa dau o declaratie pentru ca o persoana a depus plangere impotriva mea cum ca l-am lovit.

Ce s-a intamplat, am avut o discutie in fata portii lui(locuieste la curte) ne-am imbrancit reciproc si asta a fost...

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa merg la sectie? Sa declar ceva, sa nu declar nimic? Ce sa declar?

Nu stiu ce a declarat ''partea vatamata'', daca a declarat ca l-am casapit, ca am intrat peste el in casa si alte treburi... si daca mai aduce si niste consateni de-ai lui ca martori, ce se poate intampla?

Va multumesc.
Pentru rudenie- trebuie sa arat ca tatal meu e frate cu tatal lui?? adica imi trebuie certificatele lor de nastere? Nu le am, ambii sunt decedati de mai bine de 20 de ani... ce fac?

Acte de proprietate imobil- Imobilul este inscris in registrul de inscriptiuni si transcriptiuni, dar ce calitate am eu sa cer chiar si o copie a lor? De ce am nevoie, de duplicat sau de copie?

Va multumesc.



Buna ziua,

Am acceptat succesiunea tacit...

Am dovada de la Camera Notarilor ca nu s-a dezbatut succesiunea, deci nu a fost declarata vacanta.

Din fericire alte probleme pe langa cele de mai sus nu am in ceea ce priveste aceasta succesiune. Din nefericire am problemele de mai sus.

In vederea rezolvarii acestora va sunt recunoscator pentru toate sfaturile dvs!

Va multumesc.
Buna ziua,

Am un var primar care a murit in 2009.

Eu sunt singurul mostenitor al lui, a lasat in urma o casa+ teren intr-un sat....

Vreau sa dezbat succesiunea la notar dar:
2 MARTORI AM !!
-Actele de proprietate ale casei(in original) nu sunt de gasit.... Ce pot sa fac?
-Certificat de deces nu stie nimeni daca mai exista, vecinii s-au ocupat de inmormantare dar certificatul nu il are nici unul. Ce pot sa fac?
-CUM dovedesc gradul meu de rudenie cu el? El e fiul fratelui tatalui meu....
-Certificat fiscal pt imobil- mi se poate elibera mie?

Va multumesc.
Buna ziua,

Am un var primar care a murit in 2009.

Eu sunt singurul mostenitor al lui, a lasat in urma o casa+ teren intr-un sat....

De ce acte am nevoie pentru dezbaterea succesiunii la notar si de unde le obtin?

2 MARTORI AM !!
-Actele de proprietate ale casei(in original) nu sunt de gasit....
-Certificat de deces nu stie nimeni daca mai exista, vecinii s-au ocupat de inmormantare dar certificatul nu il are nici unul.
-CUM dovedesc gradul meu de rudenie cu el? El e fiul fratelui tatalui meu.
-Certificat fiscal pt imobil- mi se poate elibera mie?

Va multumesc.
nu-i valoare mare, casa de caramida 2 camere+800 mp teren, pana in 10.000 EUR,

am citit ca trebuia acceptata mostenirea in 6 luni dupa ce a decedat varu, e vreo problema?
deschid acum succesiunea... platesc ce-i de plata, e vreo problema?
Buna ziua,

Am un var primar care a murit in septembrie 2009. A lasat in urma lui o casa la tara. Eu sunt singurul lui mostenitor, cat ma costa acum sa fac succesiunea?

Va multumesc.