avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Mulan

Activitate Mulan

Buna ziua
Am si eu o problema: Fratele meu si-a inchiriat apartamentul, dar inca nu a depus contractul la finante. Dorim sa fie totul legal. Problema este ca el este plecat din tara si nu se intoarce curand. Eu ma ocup de cheltuieli, de chiriasi, de toate problemele care tin de acel apartament. Asi putea face contractul de inchiriere pe numele meu? Trebuie sa fie neaparat trecut proprietarul pe contractul depus la finante?

Am si eu o problema. Fratele meu si-a inchiriat apartamentul, dar inca nu a depus contractul la finante. Dorim sa fie totul legal. Problema este ca el este plecat din tara si nu se intoarce curand. Eu ma ocup de cheltuieli, de chiriasi, de toate problemele care tin de acel apartament. Asi putea face contractul de inchiriere pe numele meu? Trebuie sa fie neaparat trecut proprietarul pe contractul depus la finante?
Sunt studenta la zi, implinesc 26 de ani in cateva zile. De la 1 martie, sotul m-a trecut ca si coasigurat.
Mai am cativa ani de scoala, dar vrem sa avem un copil (cel mai probabil anul viitor). Intrebarea mea este: ca si coasigurat (si student), beneficiez de indemnizatia pentru copil? Stiu ca aceasta indemnizatie se calculeaza in functie de veniturile din ultimele luni, dar eu sunt studenta de 2 ani, si mai am inca 4. Se va calcula in functie de veniturile sotului?