avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate ancaapostol

Activitate ancaapostol

Asa i-am spus si eu. El mi-a raspuns ca dupa ce societatea e pe pierdere, a creditat societatea, acuma sa mai scoata alti bani, pe care nu-i mai mai are, pentru ce?
Doi asociati vor sa cedeze partile lor sociale catre o alta persoana ( sa "vanda" societatea). Societatea nu are datorii la stat, furnizori; are doar datorie catre unul din asociati, respectiv creditarea societatii. Asociatul nu vrea sa-si mai recupereze datoria niciodata, ca nici nu ar avea de unde. Societatea e platitoare de 3% si neplatitoare de tva. Cum se inchide in balanta societatii aceasta datorie sau ce alta modalitate exista astfel incat sa plateasca cat mai putin la stat?
Răspuns la discuția Avans la cazare
Am primit pana la urma avansul platit inapoi.
Răspuns la discuția Avans la cazare
Clauza deci este incompleta.
Eu nu doresc sa reclam pe nimeni; muncesc si imi castig banii in Romania si stiu cat "costa" o relcamtie, dar mai ales cand este si fondata. Eu nu doresc decat sa-mi recuperez avansul care l-am dat cu cele mai bune intentii. Repet am mai dat avansuri, dar am semnat contract, cu clauze clare de rambusare sau de neramambursare a avansului, mi s-au dat vouchere si mi s-a emis factura de avans. Vorbesc despre caz concret, cand se apropia termenul de returnare integrala a avansului si eu tocmai primisem informatia de la medicul ginecolog ca am sanse foarte mari sa pierd sarcina si deci nu se mai punea problema plecarii in concediu. Din pacate pentru mine, am pierdut pana la urma sarcina, dar a existat si o mica parte buna si anume ca m-am putut recupera medical pana la data plecarii in concediu.
De asemenea am facut rezervari la pensiuni fara avans pe care le-am onorat cu exceptia a 2 cazuri comunicate de indata ce nu am mai putut pleca. Nu mi-a cerut nimeni nici o despagubire, ci doar mi-au multumit ca i-am anuntat.
Poate nu e absurd nici un termen, atata timp cat e precizat clar, in scris si cunoscut de ambele parti.
Suma data ca avans este de 24% si e cu mult mai mult de 100 ron.
Ce ati scris dvs desigur ca am luat-o ca o opine si va multumesc si dvs pentru asta.
Răspuns la discuția Avans la cazare
Pentru dl/dna Ares- 3 Moderator:

1. "o saptamana este cam putin" - cine hotaraste daca este putin sau mult? Ar trebui sa fie un act normativ in acest sens;
2. eu inteleg ca o persoana care plateste avans vrea sa merga in acel loc, iar daca nu mai poate merge, tine de o problema serioasa si nu doar de o "razgandire pe ultima suta de metri"; cine ar plati avans ca apoi doar sa se razgandeasca pe ultima suta de metri? "Razgandirea" aceasta se poate intrepreta ca o rea intentie, ori eu stiu ca de fiecare data se pleaca de la buna intentie;
3. cum ati spus, exista in contract, un termen x, care daca este cunoscut si semnat, este perfect legal; exact la acest fapt fac si eu referire; cei de la InfoCons mi-au spus ca nu exista "avans nereturnabil" fara precizarea unui anumit numar de zile;
4. a accepta un fapt, in cazul de fata "avansul nereturnabil", inseamna ca este un fapt legal? Adica despre ce discutam de fapt? "Cineva" scrie ca "avansul este nereturnabil" fara conditionare si are caracter de lege?
Răspuns la discuția Avans la cazare
1. Tin sa va multumesc foarte mult pentru raspunsuri;
2. Nu am pretentia ca detin o experienta "consistenta" in acest domeniu; am spus din experienta, care se pare ca niciodata nu e suficienta;
3. Ordinul ministrului turismului nr. 69/2003 pentru aprobarea contractului-cadru de comercializare a pachetelor de servicii turistice, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 214 din 1 aprilie 2003 este abrogate de Ordinul 516 din 2005.

"I. Obiectul contractului îl constituie vânzarea de către Agenţie a pachetului de servicii turistice înscris în voucher, bilet de odihnă tratament, bilet de excursie, anexat la prezentul contract, şi eliberarea documentelor de plată." - nu am primit nici un voucher, bilet etc, contract, facture

" V. Renunţări, penalizări, despăgubiri
1. În cazul în care turistul renunţă din vina sa la pachetul de servicii turistice care face obiectul prezentului contract, el datorează Agenţiei penalizări după cum urmează:
a) ...% din preţul pachetului de servicii, dacă renunţarea se face cu mai mult de 30 de zile calendaristice înainte de data plecării;
b) ...% din preţul pachetului de servicii, dacă renunţarea se face în intervalul 16-30 de zile înainte de data plecării;
c) ...% din preţul pachetului de servicii, dacă renunţarea se face într-un interval mai mic de 16 zile înainte de plecare sau pentru neprezentarea la program." - nu mi s-a specificat asa ceva, doar ca avansul e nerambursabil ; de aici pot aparea speculatii de tipul si daca anuntam la 2 zile de la achitare tot nerambursabil ramanea;

4. sunt de acord cu dvs "unde este lege nu-I tocmeala"; eu nu consider ca ma tocmesc, tocmai vreau ca legile sa fie respectate; nu vreau sa ma incurajati intr-o directie gresita; va multumesc inca odata pentru raspunsuri care imi sunt de ajutor.
Răspuns la discuția Avans la cazare
1. daca vroiam locul de cazare trebuia sa platesc acel avans; ; daca nu plateam avansul nu mi se facea rezervarea; mentionez ca am facut rezervari suficiente in Romania la pensiuni fara conditionarea avansului, pe care le-am onorat;
2. consider ca nu amestec mere cu pere; o peroana juridica cand primeste un avans trebuie sa emita factura pentru acel avans; cum altfel isi justifica primirea banilor de la o persoana fizica, care nu are nici o calitate in acea societate?
3. dvs vorbiti de rea credinta; eu vorbesc de realitate: am platit avans si asta am si scris pe op; ca sa fie datorie, ma repet, trebuie demonstrat si nu este cum si cu ce;
4. nu am considerat ca daca platesc un avans imi asum un risc; am considerat ca platesc un avans pentru un serviciu de care acuma, din pacate, nu mai pot beneficia;
5. "am stiut ca avansul este nereturnabil" - este legal?
6. banii pot sa ii cer inapoi; nu ma opreste nimeni;
7. din pacate acuma avocatul meu e in concediu, dar se va intoarce;
8. am platit avans la o agentie la un concediu in afara; acolo am semnat contract si eu si sotul si era stipulat in contract ca avansul este nereturnabil daca anuntam mai tarziu de x zile; deci nu era "doar" nereturnabil.
Răspuns la discuția Avans la cazare
1. comunicarea verbala, in cazul de fata email, dpdv al judecatorului reprezinta un acord de vointa - fara conditii sau obligatii?
2. este societate comerciala; dpdv legal activitatea lui se supune legii contabilitatii, codului fiscal etc; pentru avans trebuia sa-mi emita factura (factura care trebuia sa fie emisa pe baza unui contract); societatile comerciale nu pot inregistra venituri verbal, prin telefon, pe hartie igienica, pe email, pe un acord de vointa;
3. nu are cum sa spuna ca e o datorie intrucat: am specificat pe ordinul de plata bancar: plata avans, perioada; ar trebui sa aiba in contabilitatea sa inregistrata acea datorie pe baza unui document justificativ care nu exista;
4. intelegerea mea era virarea unui avans pentru prestarea unui serviciu; serviciu care nu se va mai finaliza si I-am comunicat acest lucru.
Răspuns la discuția Avans la cazare
Emailul este o modalitate de comunicare, din punctul meu de vedere si nu intelegere scrisa. Cel mult daca imi facea o factura de avans in care mentiona ca avansul este nereturnabil. Dar mi-a trimis un email in care spune ca avansul e nereturnabil, fara conditii sau obligatii de ambele parti.
Discuție Avans la cazare
Am platit un avans in luna mai (persoana fizica) pentru cazare la mare de pe 18 august (pensiune - cont persoana juridica). Plata, am facut-o la cererea proprietarului pensiunii pe mail. In mail mi-a scris "avansul este nereturnabil. Doar in cazul unor suprapuneri cu aceeasi perioada se poate returna avansul sau o parte din avans". Cu o saptamana inainte de data de 18 august il anunt ca nu mai pot veni si ii cer sa-mi returneze avansul. Persoana refuza. Mentionez ca nu am semnat nici un contract sau intelegere scrisa. Ce trebuie sa fac sa-mi recuperez avansul? Multumesc!